ابعاد پله برقی

یکی از پرکاربرد ترین ابزارهایی که با روی کار آمدن تکنولوژی وارد زندگی انسان ها شده و امروزه در بسیاری از مکان ها نیز می توان آن را دید، پله برقی است. هیچگاه نمی توان از ارزش و اهمیت پله برقی ها در زندگی امروزه چشم پوشی کرد. حال موضوعی که در این مقاله به تدوین آن خواهیم پرداخت، در رابطه با ابعاد پله برقی می باشد. به نظر شما استاندارد طراحی این پله برقی ها بر چه مبنایی است؟ برای پاسخ به این سوالات همراه باشید تا با ابعاد مناسب پله برقی آشنا شوید.

 

عوامل تاثیرگذار بر ابعاد استاندارد پله برقی

همانطور که تاکنون دیده اید، پله برقی ها در ابعاد گوناگون و متنوعی تهیه و طراحی می گردند. ابعاد و اندازه پله برقی با توجه به عوامل خاصی مورد محاسبه قرار می گیرد. در حقیقت آنچه که تعیین کننده اندازه مناسب پله برقی است، نوع کاربرد آن ها ( تجاری و غیر تجاری) و محلی که مورد استفاده قرار می گیرند، می باشد. پله برقی ها از آسانسور بیشتر برای جا به جایی و حمل مورد استفاده قرار می گیرند که همین موضوع باعث شده کارفرمایان و نصابان بیش از هر چیزی به ابعاد و اندازه و همچنین کیفیت این وسیله توجه داشته باشند.

معمولا ابعاد پله برقی را با سه پارامتر ۶۰۰ میلی متر، ۸۰۰ میلی متر و ۱۰۰۰میلی متر طراحی می نمایند. مطابق با استاندارد EN1155 زاویه شیب پله‌برقی زمانی که ارتفاع آن کمتر از ۶ متر است، به هیچ وجه نباید بیش از°۳۵ باشد. با توجه به این اندازه ها، زمانی می توان تعریف دقیقی از ابعاد پله برقی داشت که بدانیم این پله برقی در مکان های شلوغ و پرتردد نصب می شود و یا در مکان های خصوصی و کم تردد. در واقع یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در طراحی پله برقی، ابعاد آن است.همینطور ابعاد پله برقی برای منزل نیز به عوامل متعددی بستگی دارد.

 

بهترین ابعاد پله برقی تجاری

ابعاد مناسب پله برقی

زمانی که بحث مراکز تجاری به میان می آید، منظور همان پاساژ و فروشگاه های شلوغی است که روزانه افراد زیادی را به خود می بیند. در رابطه با ابعاد پله برقی پاساژ در چنین مکان هایی باید بگوییم که بیشتر از اندازه های 1000 متر و 1400 متر استفاده می نمایند. زیرا این اندازه پله برقی اجازه قرار گرفتن دو نفر بر روی یک پله را به راحتی فراهم می آورد. ابعاد پله برقی مترو نیز مطابق با همین پارامتر ها محاسبه می شود. در مکان هایی همچون پایانه های مسافربری زمانی که پله برقی ها با ابعاد 1400 طراحی می شوند افراد می توانند به راحتی با چرخ دستی نیز بر روی پله جاگیر شوند.

 

ابعاد پله برقی نیمه تجاری چگونه محاسبه می شود؟

پله برقی هوی دیوتی یا نیمه تجاری  و همچنین پله برقی نیمه تجاری از آن دسته پله هایی هستند که در مکان هایی همچون سمت های غیر اصلی ایستگاه مترو و پل های عابر پیاده طراحی و نصب می شوند. ابعاد و اندازه پله برقی در مکان های نیمه تجاری در اندازه های 800 متر محاسبه می گردد. در این گونه از پله ها خیلی به ارتفاع توجهی نمی شود و بیشتر زاویه مدنظر است که در زاویه ۳۰ یا ۳۵ درجه ساخته می شوند. ابعاد و اندازه پله برقی نیمه تجاری برای اینکه در تمام ایام روز مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به همین استاندارد ها تعیین می شوند.

 

نحوه محاسبه ابعاد پله برقی غیر تجاری

پله برقی های غیر تجاری همان هایی هستند که در ایستگاه های قطار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا در برخی از منازل بزرگ و ویلایی نیز از پله برقی های تکی استفاده می شود. بنابراین انتخاب ابعاد پله برقی در اندازه های 800 متر و 600 متر می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد. زاویه تعیین شده برای پله برقی های نیمه تجاری نیز زاویه 30 درجه می باشد.

 

محاسبه ابعاد پله برقی و عرض آن

اندازه پله برقیمحاسبه نمودن اندازه پله برقی کار بسیار ساده ای می باشد. با جا به جایی ابعاد و قرار دادن آن در فرمول زیر می توان به طول مناسب آن ها دست پیدا کرد. طول پله (º35) = ارتفاع پله بر حسب میلیمتر× 1.42815+4905

معمولا پله برقی هایی که در زاویه 35 درجه طراحی می گردند، از این فرمول برای به دست آوردن طول استفاده می کنند. توجه داشته باشید، پله برقی هایی که به طول 6 متر هستند، برای آن ها از شیب 35 درجه می توان استفاده کرد و پله هایی که بیشتر از  طول6 می باشند، شیب نباید بیشتر از 30 درجه تعیین شود. اندازه پله برقی همانطور که اشاره نمودیم، متکی به عوامل گوناگونی است. حال عرض این وسیله ها معمولا در سه اندازه 60 – 80 – 100 سانتی متر ارائه می گردد که استانداردترین و مفیدترین اندازه ها هستند.

 

سوالات متداول در ارتباط با ابعاد پله برقی

شیب و عرض از جمله مهم ترین پارامترهایی هستند که در تعیین ابعاد و اندازه پله برقی اهمیت دارند. شیب ها معمولا در اندازه های 30 و 35 درجه بوده و عرض استاندارد پله برقی نیز ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ سانتی متر می باشد.

Load More

تیم مجرب ما با توجه به خواست و سلیقه مشتری پیش رفته و در عین حال با مشاوره های اصولی خود مشتریان را در انتخاب پارامترهای استاندارد راهنمایی می نماید.

Load More

ابعاد پله برقی در نوع چیدمان دستگاه تاثیر داشته و حتما باید متناسب با محل نصب تعبیه گردد. ابعاد نامناسب و غیر استاندارد اختلالات زیادی برای حمل و جا به جایی مسافرین ایجاد می نمایند.

Load More

4.9/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.