اجزای-پیاده-روی-متحرک

با پیشرفت علم انسان‌ها تلاش کردند تا با استفاده از علم و فناوری زندگی خودشان را راحت‌تر کنند. این رفاه و راحتی در همه‌ی سطوح زندگی انسان نیاز بود است. شاید امروزه استفاده از اجاق گاز یا ماشین لباسشویی یک امر طبیعی باشد اما روزی این وسایل رویای آدم‌ها بود. کم‌کم با گسترش شهرها و ایجاد ساختمان‌ها و مراکز فروشگاهی –  تفریحی چند طبقه، نیاز به ابزاری که جابجایی انسان را راحت‌تر کند افزایش یافت. در این زمان بود که انسان‌ها به فکر ساخت وسایلی مانند آسانسور، پله برقی و پیاده‌روی متحرک افتادند. ما در این مقاله از اورتک می‌خواهیم یکی از ابزارهایی که باعث ایجاد رفاه انسان در جابجایی بین سطوح شده یعنی پیاده‌ روی متحرک را بررسی کنیم و اجزای پیاده‌روی متحرک را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم و اجزا مختلف پیاده‌روی متحرک را به شما عزیزان می‌گوییم.

اگر شما هم به دنبال شناخت انواع اجزا پیاده‌روی های متحرک هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

پیاده‌روی متحرک

یکی از ایزارهایی که رفت و آمد و جابجایی انسان را راحت‌تر می‌کند پیاده‌روی متحرک است. این وسیله برای جابجایی افراد در جاهای هم سطح یا با ارتفاع کم (کمتر از 12 درجه) نصب و راه‌اندازی می‌شود.

در مکان‌های پر رفت و آمد مانند پایانه‌ها، مراکز تجاری – تفریحی بزرگ، فرودگاه‌ها و … از این مسئله استفاده می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم به معرفی اجزا پیاده‌روی متحرک بپردازیم.

 

آیا می‌دانید پیاده‌روی متحرک شامل چه اجزایی است؟

اجرای-تشکیل-دهنده-پیاده-روی-متحرک

در بررسی اجزا پیاده‌روی متحرک می‌بینیم که بسیاری از قسمت‌های پیاده روهای متحرک با پله‌های برقی یکی می‌باشد. اما تفاوت‌هایی هم دارند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های اجزای پیاده‌روی متحرک با پله برقی، استفاده از پیلت در پیاده‌رو به جای استپ است. در بررسی اجزا پله برقی و پیاده‌روی متحرک اصلی‌ترین قسمت استپ یا پیلت است. این قطعه در حرکت و جابجایی مسافران بسیار اهمیت دارد.

پیلت‌ها که با نام پالت هم شناخته می‌شوند از فلزات مختلفی تولید می‌شوند. در گذشته فولاد اصلی‌ترین فلز برای تولید پالت بود اما مزیت‌هایی مانند ضد زنگ بودن، مقاومت در برابر خوردگی، و از همه مهم‌تر وزن کم باعث شد تا آلومینیوم جایگزین فولاد شود. یعنی امروزه بیشتر پالت‌ها از جنس آلومینیوم و به روش تزریق تحت فشار تولید می‌شوند.

 

برخی از مهم‌ترین اجزای پیاده روهای متحرک عبارت است از:

  • شانه:

در قسمت ابتدا و انتهای پیاده‌رو موانع ثابتی وجود دارند که باعث راحتی ورود و خروج مسافران می‌گردد به این موانع شانه می‌گویند. شانه‌ها دنده دار هستند و اجازه نمی‌دهند که جسم خارجی یا اعضای بدن انسان وارد پیاده‌روی متحرک شود.

  • نرده:

یکی از قسمت‌های مهم اجزای پیاده‌روی متحرک نرده‌ها می‌باشند. این نرده‌ها، برای مشخص کردن مسیر حرکت و عدم سقوط مسافران همچنین راحتی در عبور و مرور، در کنار پیاده روها نصب می‌شوند. شکل نرده‌ها ثابت نمی‌باشد و از اشکال مختلفی برخوردار هستند.

  • دستگیره:

از دیگر اجزا رمپ برقی می‌توان به دستگیره اشاره کرد. دستگیره‌ها برای اینکه مسافران بتوانند تعادل خود را حفظ کنند و به راحتی بر روی پیاده‌رو قرار بگیرند بر روی نرده قرار می‌گیرد. این دستگیره‌های نواری ثابت نیستند و با سرعتی برابر با پیاده‌رو حرکت می‌کنند.

  • اسکرت:

در کنار پالت‌ها صفحاتی قرار دارد که اسکرت نامیده می‌شود. این صفحات در دو طرف پیاده‌رو متحرک وجود دارد.

  • زنجیر:

 زنجیر از مهم‌ترین اجزای پیاده‌روی متحرک است. ‌کار زنجیر‌ها انتقال نیرو از موتور به پالت می‌باشد. این زنجیرها از جنس فولاد می‌باشند و برای عمل کرد بهتر نیاز به روغن کاری دارند. روغن کاری زنجیرها به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود.

  • موتور:

اصلی‌ترین قسمت در بررسی اجزا پیاده روی‌های متحرک، موتور این دستگاه می‌باشد. اگر موتور به خوبی کار نکند حرکت پیاده‌رو دچار مشکل می‌شود و دیگر اجزای پیاده‌روی متحرک کاربردی ندارند.

موتور پیاده‌رو انرژی الکتریکی را می‌گیرد و به انرژی مکانیکی – حرکتی تبدیل می‌کند.موتور با استفاده از زنجیر پالت‌ها را به حرکت در می‌آورد تا افراد بتواند از یک سطح به سطح دیگر بروند.

 

انواع پیاده روهای متحرک

انواع-پیاده-روهای-متحرک

به طور کلی پیاده‌روی متحرک و اجزا آن به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  • اولین نوع پیاده روها، پیاده‌رو مسیر مستقل می‌باشد که در یک جهت در حال حرکت است.
  • نوع دیگر پیاده روها، پیاده روهای دو مسیره (رفت و برگشت) هستند.

جمع‌بندی

ما در این مقاله از اورتک سعی کردیم اطلاعاتی که برای آشنایی با اجزا پیاده‌روی متحرک نیاز است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همچنین این مجموعه در زمینه فروش انواع پیاده روی متحرک با بالاترین کیفیت و نصب پله برقی نیز فعالیت دارد. در ادامه برخی از سوالات شما عزیزان را پاسخ داده‌ایم.

 

سوالات متداول در رابطه با اجزای پیاده‌روی متحرک :

پیاده روهای متحرک بسته به سرعت، میزان شیب و عرض پالت‌‌ها می‌توانند در هر ساعت بین 4500 تا 9000 نفر عابر را جابجا کنند.

میانگین سرعت استاندارد حرکت پیاده‌روی متحرک بین 0.6 تا 0.9 متر بر ثانیه می‌باشد.

Load More

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.