استفاده-از-پله-برقی

پله برقی تردمیلی است که در طراحی آن از زنجیر چرخشی برای کشیدن سکو ها در یک چرخه مداوم استفاده شده است. اما مسئله مهم استفاده درست از پله برقی است. برخی از افراد اصلا متوجه خطرات استفاده نادرست از پله برقی نیستند و به هنگام سوار شدن بر روی پله برقی، هیچ کدام از نکات ایمنی را رعایت نمی ‌کنند در حالیکه باید نحوه صحیح استفاده از پله برقی را یاد بگیرند.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با طرز صحیح استفاده از پله برقی مطالبی ارائه کنیم. اما قبل از آن باید ببینم که پله برقی چیست و چه ساختاری دارد؟

 

ساختار پله برقی

ساختار-پله-برقی

اگر بخواهیم پله برقی را از لحاظ ساختار مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که در هر طرف پله برقی زنجیری قرار دارد که‌ این‌ زنجیر ها در یک چرخه پیوسته پله ها را بالا می کشند.

همانطور که دیده اید پله ها در زمین ناپدید می شوند، در حالیکه این پله ها به حلقه زدن ادامه می دهند و به جلو و عقب می چرخند تا زمانی که دوباره به بالا باز می گردند، و درست مانند یک تردمیل عمل می کنند.

طراحان از یک موتور الکتریکی در بالای پله برقی استفاده کرده اند که  این موتور ضمن چرخاندن چرخ دنده ها، همزمان نرده را با همان سرعت پله ها می چرخاند. جدا از بحث ساختار پله برقی باید روش استفاده کردن از پله برقی به افراد آموزش داده شود تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود.

 

 ۵ کاری که نباید روی پله برقی انجام داد!

به عبارت ساده‌تر پله برقی وسیله ای برای حمل و نقل نیست، بلکه وسیله ای برای شتاب دادن به رفت و آمد ما است. در نهایت همه افراد باید در مورد استفاده درست از پله برقی موارد مهمی را به خاطر داشته باشند تا دچار مشکل نشوند. اول از همه، آموزش استفاده از پله برقی در اولویت قرار دارد بنابراین همه باید در رابطه با نحوه صحیح استفاده کردن از پله برقی آموزش ببینند.

اما در اینجا می خواهیم در رابطه با رعایت موارد ایمنی در استفاده از پله برقی، نکات مهمی ذکر کنیم.

1.    چمدان خود را بر روی پله برقی رها نکنید

چمدان-خود-را-بر-روی-پله-برقی-رها-نکنید

مسافر وظیفه شناس چمدانش را محکم در دست می گیرد تا مانع از بروز مشکلات احتمالی شود. زیرا اگر چمدان را محکم در دست نگیرد و مراقب نباشد احتمال سقوط چمدان از بالای پله ها وجود دارد. شرط اول برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، رعایت اصول ایمنی و طرز استفاده کردن از پله برقی است.

 

2.    استفاده از کالسکه ممنوع!

اگر قصد استفاده کردن از پله برقی را دارید باید کودک را از کالسکه پیاده کنید تا بدین ترتیب ایمنی او را تضمین کنید. زیرا بارها دیده شده است که‌ والدین با کالسکه یا کیف دستی و بسته های پوشک سوار بر پله برقی پاساژ شده اند و در میانه راه کالسکه یا کیف دستی از بالای پله ها سقوط کرده است؛ بنابراین نحوه استفاده کردن از پله برقی برای جلوگیری از خطرات و آسیب های احتمالی بسیار مهم است.

 

3.    نشستن روی پله ها ممنوع!

نشستن-روی-پله-ها-ممنوع

آیا در صورت خسته شدن باید بر روی پله برقی بنشینید؟ این کار باعث سقوط و آسیب دیدن شما خواهد شد پس نباید تحت هیچ شرایطی استفاده صحیح از پله برقی را فراموش کنید و بر روی پله برقی بنشینید.

 

4.    با لباس بلند سوار پله برقی نشوید!

آموزش روش سوار شدن بر روی پله برقی یکی از راه های مؤثر جهت جلوگیری از صدمه برای شما در پله برقی است. یکی از مواردی که باید به هنگام سوار شدن در پله برقی مترو رعایت کنیم نپوشیدن لباس های بلند است زیرا ممکن از لباس به لبه پله ها گیر کند و باعث سقوط ما بشود.

 

5.    مراقب حیوانات خانگی خود باشید!

اگر به همراه خود حیوان خانگی داشته باشید بهتر است آن را بر روی بازوی چپ خود حمل کنید و سطح شیب دار را با دست راست خود محکم بگیرید تا در صورت ناآرام شدن بتوانید آن را کنترل کنید.

 

سخن پایانی

امیدواریم با ارائه این مطالب توانسته باشیم به این سؤال کاربران که” چگونه از پله برقی استفاده کنیم” پاسخ داده باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه صحیح استفاده کردن از پله برقی می توانید با مشاوران ما در اورتک ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.