استپ پله برقی

استپ پله برقی یکی از اصلی ترین قطعات پله برقی محسوب می شود. پله های چوبی استپ های مرسوم در گذشته برای پله برقی های ابتدایی بودند. اما اتفاقاتی چون آتش سوزی در این پله ها کم کم استفاده از این پله ها را منسوخ کرد. طراحان و مهندسین آن زمان پله های فولادی را جایگزین پله های چوبی کردند. اهمیت این استپ ها به اندازه ای که تصمیم گرفتیم در این مقاله به مبحث آشنایی با استپ پله برقی بپردازیم. مجموعه اروتک یکی از حرفه ای ترین مجموعه ها در زمینه ساخت پله برقی ها و قطعات مخصوص به این پله ها می باشد، شما عزیزانی که به دنبال شرکتی متخصص در این زمینه میگردید باید بگوییم ارتک حرف اول را می زند این مجموعه در زمینه انواع پله برقی نظیر:  پیاده روی متحرک و پله برقی ایندور و پله برقی ایرانی و سرویس و نگهداری پله برقی فعالیت دارد.

استپ پله برقی چیست؟

به هر کدام از پله های پله برقی استپ می گویند در واقع استپ محلی است که افرادی که از پله برقی استفاده می کنند روی آن می ایستند. بنابراین عمق استپ از اهمیت خاصی برخوردار است، رنگ استپ ها مشکی و نقره ای می باشد و با زنجیر استپ چین پله برقی (stepchain) به هم وصل می شوند.

ابعاد استپ پله برقی

 • استپ پله برقی هوی دیوتی،  تجاری یا مسکونی در سه سایز عرضه می شود که شامل موارد زیر می شود:
 • استپ 600 میلی متر یا عرض 60 سانتی متر
 • استپ800  میلی متر یا عرض  80 سانتی متر
 • استپ1000 میلی متر یا عرض 100 سانتی متر

 

انواع استپ پله برقی 

استپ پله برقی چیست

همان طور که در ابتدا گفتیم در گذشته از استپ های چوبی استفاده می کردند اما امروزه رایج ترین و مرسوم ترین استپ پله برقی از جنس فولاد آلومینوم و استیل می باشند. جنس استپ پله برقی باید به صورت آجدار باشد تا مانع لیز خوردن افراد روی پله ها شود. بهترین استپ از جنس آلومینومی به علت وزن کم است، حداقل احتمال زنگ زدگی عواملی است که استپ های آلومینومی را نسبت به انواع دیگر استپ برتری داده است

در ایران بر طبق استاندارد پله برقی سه نوع استپ برای پله برقی ساخته می شود

 • آلومینیومی طرح قدیم : این استپ ها از جنس آلومینومی هستند و به آن ها استپ های پیچ و مهره هم می گویند.
 • استپ آلومینیومی طرح جدید : این استپ های پله برقی به صورت دایکست یک تکه ساخته می شوند.
 • استپ آهنی یا استپ استیل: از جنس آهنی یا استیل می باشند که کاربرد زیاد هم دارند.

استانداردهای استپ های پله برقی

در ایران و جهان مطابق استانداردهای پله برقی ابعاد استپ پله برقی به شرح زیر می باشد:

 • عمق استپ: حداقل عمق استپ پله برقی بایستی ۳۸ سانتی متر باشد.
 • ارتفاع استپ: طبق استاندارد استپ پله برقی، ارتفاع استپ حداکثر ۲۴ سانتی متر است.
 • عرض استپ: مقدار عرض استپ پله برقی به صورت متغیر و بین 58 الی 110 سانتی متر متفاوت می باشد.

استاندارد در خصوص شیارهای استپ پله برقی

سطح کف استپ باید مجهز به شیار باشد که جهت این شیارها باید در جهت حرکت پله ها تعیین شده باشد و به گونه ای باشند که هنگام رسیدن به قسمت پایینی تکیه گاه شانه برخورد نداشته باشد و اصطحکاکی ایجاد نکند. استانداردهای لازم در خصوص شیارهای استپ پله برقی شامل موارد زیر می شود:

 • عمق شیار: بر اساس استاندارد استپ پله برقی، حداقل عمق شیار 10 میلی متر تعیین شده است.
 • پهنای شیارهای استپ پله برقی: مقدار حداقل و حداکثری این مقدار بایستی 5 و 7 میلی متر باشد.
 • پهنای لبه شیار: پهنای این لبه شیار بایستی به صورت حداقل و حداکثر بین 2.5 تا 5 میلی متر در نظر گرفته باشد.

 

 زاویه انحراف استپ پله برقی

برای مقاومت بیشتر استپ پله برقی باید ابتدا زاویه انحراف استپ را مشخص کنید به شکلی که نباید این اندازه کمتر از 3000 نیوتن باشد. نیروی انحراف هم باید به شکل عمودی و بر مرکز استپ پله برقی وارد شود. صفحه اسپ باید ضخامتی معادل 25 میلی متر داشته باشد و بعد از اندازه گیری انحراف آن باید حداکثر 4 میلی متر باشد

یک نکته دیگر این است که مقدار نیروی انحراف استپ پله برقی جهت وارد شدن این نیرو مشخصات سطحی که بر آن نیروی اعمال می شود، خیلی مهم است. این نیرو باید حداکثر 1500 نیوتن باشد . همچنین حداقل ضخامت سطح که نیرو بر آن اعمال می شود، باید 25 میلی متر تعیین شده باشد.

 

 مقاومت داینامیکی استپ پله برقی

فروش استپ پله برقی

بر طبق استانداردهای لازم باید مقاومت داینامیکی استپ پله برقی حتما مورد آزمایش قرار بگیرد. به صورتی که مقاومت داینامیکی استپ باید وزن های متغیر بین 500 تا 3000 نیوتن باشد. هم چنین فرکانس وارده بر استپ پله برقی باید 5 تا 20 هرتز متغییر باشد. البته رولر استپ پله برقی که در قسمت زیرین استپ قرار دارد فشار را تا حد کافی تحمل می کند.

فروش استپ پله برقی

شرکت مهندسی اورتک شرکت تولید کننده پله برقی ارائه دهنده بهترین استپ پله برقی با طراحی کیفیت و مقاومت بالاست. تمام استپ های تولیدی این شرکت دارای مقاومت فیزیکی بالا و تحمل وزن می باشند. برای خرید استپ پله برقی با کیفیت شرکت اورتک بهترین گزینه برای شماست.

 

قیمت استپ پله برقی

عواملی مانند مدل، برند جنس و ابعاد سازه تعیین کننده برای قیمت پله برقی هستند. البته جنس استپ آلومینومی بیشتر از استپ آهنی است پس در هنگام خرید به این نکته نیز توجه کنید. اما اصلا نگران نباشید شرکت اورتک که سال هاست در این زمینه قیمت فروش پله برقی فعالیت می کند، بهترین قیمت خرید استپ پله برقی را به شما پیشنهاد می دهد.

سخن آخر

اصلی ترین قسمت پله برقی که در ابتدا افراد با آن تماس برقرار می کنند استپ پله برقی است. بنابراین باید به رعایت استانداردهای مربوط به مقاومت و کیفیت آن توجه شایانی کرد. مشاوران اورتک شرکت نصب پله برقی بعد از بررسی های لازم مشخصات استپ پله برقی دلخواه شما را انتخاب می کنند. این شرکت بهترین کیفیت استپ پله برقی را با قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران تخصصی ما تماس حاصل فرمایید. همچنین از مقاله پله برقی پاساژ برای انتخاب درست و دقیق پله برقی های تجاری استفاده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.