اولین پله برقی دنیا

پله برقی با هدف رفاه هر چه بیشتر زندگی انسان امروزی ساخته و به شکل مدرن امروزی خود در آمده است. سوار شدن بروی پله برقی نه تنها خیلی کاربردی است، بلکه برای شما هم مثل بچه ها، می تواند سرگرم کننده باشد. شما بدون اینکه به خود زحمت بدهید پا روی اولین پله می گذارید و بعد به سمت بالا یا پایین حرکت می کنید. شده است با خودتان بگویید اولین پله برقی جهان چگونه ساخته شده است یا اولین پله برقی جهان در کجا بود ؟ ما در این مقاله قصد داریم گذاری به تاریخچه اولین پله برقی دنیا بیندازیم. با ما همراه باشید.

 

جهانی شدن پله برقی

امروزه در سرتاسر جهان، جایی که آسانسور به تنهایی پاسخگوی جا به جایی حجم بالای مسافران نیست، از پله برقی استفاده می شود. پله برقی تجاری در فروشگاه‌ های بزرگ، مراکز خرید، فرودگاه‌ ها، سیستم ‌های حمل و نقل، مراکز همایش، هتل ‌ها، ورزشگاه‌ ها، ایستگاه‌ های قطار، مترو و ساختمان‌ های عمومی مورد استفاده قرار می گیرند.

پله برقی ها می توانند تعداد زیادی از افراد را جابه جا کنند و می توانند در همان فضای فیزیکی به عنوان راه پله قرار گیرند و افراد را به سمت خروجی های اصلی، نمایشگاه های ویژه یا به سادگی طبقه بالا یا پایین هدایت کنند. و معمولاً لازم نیست بر خلاف آسانسور منتظر پله برقی باشید.

 

اولین بار ایده اختراع برقی برای چه شخصی بود؟

بلندترین پله برقی در جهان

پله برقی از آن دسته اختراعی است که فقط یک نفر در شکل گیری آن تاثیر نداشته، بلکه گروهی از دانشمندان آن را به شکل مدرن امروزی ساخته اند. اولین بار ایده ساخت پله برقی به ذهن شخصی به نام «ناتان ایمز» رسید که فقط ایده خود را به شکل طرح عنوان کرد و به مرحله اجرا نرساند که به ایده ناتان ایمز پلکان گردان می گفتند. اجزای اولین پله برقی دنیا از چوب بود که به شکل مثلث مسافران را از یک سمت بالا به سمت دیگر به پایین می آورد. اما این ایده هم فقط روی کاغذ ماند.

سی سال بعد از طرح ایده ایمز، شخصی به نام «لیمون سودر» چهار طرح در خصوص پله برقی ارائه کرد که او هم در پیاده سازی طرح خود ناکام بود.

 

چه شخصی ایده اختراع پله برقی را عملی کرد؟

در سال 1859 آقای آمز حق امتیاز پله‌ های چرخان به صورت مثلث را به ثبت رساند، که مسافران با استفاده از آن از یک سمت به بالا و از طرف دیگر پایین می‌آمدند. بعد از ناکامی لیمون سودر، سرانجام در سال 1892 « جس رنو» آسانسور یا نقاله ممتد را به نام خود ثبت و نصب پله برقی را عملی کرد. شاید بتوان جنس رنو را نیز یکی از اولین مخترع پله برقی جهان نامید چون او تنها فردی بود که اولین پله برقی فعال را ساخت و آن را آسانسور شیب دار نامید.

 

نیویورک محل پیدایش اولین پله برقی دنیا

جس رنو آسانسور شیب دار خود را در سال 1896 ساخت. رنو این سواری جدید را در کونی آیلند در نیویورک از طرح ثبت اختراع خود، تولید کرد. او هم چنان ابعاد اولین پله برقی جهان را به شکل استاندارد امروزی ساخت. این پله برقی یک راه پله متحرک بود که مسافران را روی یک تسمه نقاله با زاویه 25 درجه بالا می برد.

اولین پله برقی دنیا و تبدیل شدن به یک برند تجاری

تاریخچه اولین پله برقی جهان

شخصی به نام «چارلز سی برگر» یک سال بعد، یک نمونه از پله برقی را در کارخانه آسانسور سازی اوتیس ساخت. و در نهایت در سال 1900 سی برگر توانست کلمه آسانسور را که با الهام از ریشه لاتین بود ابداع کند که به معنای حرکت از یک نقطه بود. یک سال بعد آن را در فرانسه و شهر پاریس به نمایش گذاشت.

او مخترع اولین پله برقی جهان بود که در همان سال پله برقی چوبی Seeberger-Otisبرنده جایزه اول نمایشگاه پاریس در سال 1900 شد. پله برقی ساخت کمپانی اوتیس پله های مسطحی داشت و تا حدودی شبیه به پله برقی های امروزی بود. و به این شکل ESCALATOR  به علامت تجاری شرکت اوتیس شرکت تولید کننده پله برقی بدل شد.

تبدیل از یک برند به یک اصطلاح رایج

اگرچه Otis همچنان بر تجارت فروش پله برقی تسلط داشت، اما در سال 1950 هنگامی که اداره ثبت اختراع ایالات متحده حکم داد که پله برقی به یک اصطلاح رایج برای پله های متحرک تبدیل شده ، شرکت اوتیس علامت تجاری محصول را از دست داد.

سخن آخر

اولین پله برقی دنیا از ایده تا به شکل امروزی در بیاید، خیلی از فراز و نشیب ها را تجربه کرده است. از اولین ایده تا جهانی شدن پله برقی سال ها زمان برده تا بتواند رفاه و امنیت را در کنار هم داشته باشد و به شکل مدرن امروزی خود به بهره برداری برسد. پله برقی یکی از مهم ترین ابزار برای رفاه انسان است.  حالا به یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین وسیله در مجتمع های اداری، تجاری، اماکن عمومی و غیره بدل شده است. شرکت اورتک تمام کارهای مرتبط با پله برقی اعم از فروش، نصب و خدمات پس از فروش پله برقی را در اسرع وقت برای شما عزیزان انجام میدهد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.