در حال حاضر فروش پله برقی در سراسر دنیا انجام می شود و یک وسیله ضروری برای جابجایی افراد در مکان های پر ترافیک مانند فرودگاه ها، مراکز خرید، هتل ها، ایستگاه های راه آهن، استادیوم ها و میدان ها هستند. همه افرادی که از پله برقی استفاده می کنند، مشتاق هستند تا در رابطه با تاریخچه پیدایش پله برقی بیشتر بدانند. ما در این مبحث می خواهیم در رابطه با تاریخچه پله برقی و جزئیات پیدایش این دستگاه پیشرفته مطالبی ارائه دهیم‌.

 

داستان اختراع پله برقی چیست؟

داستان-اختراع-پله-برقی

مطالعاتي که در رابطه با تاریخچه پله برقی صورت گرفته است به این صورت بوده که در اولین مورد مصریان باستان که به نبوغ و بینش خود معروف بودند، از نردبانی ابتدایی متشکل از بلوک های سنگی پیچیده شده بر روی تنه درختان در حفاری ها برای ساختن هرم بزرگ جیزه که 139 متر ارتفاع دارد (2580 – 2560 قبل از میلاد) استفاده کرده اند.

اولین اختراعی که در سال 1859 پس از میلاد، ثبت شده است، ابتکار وکیلی به نام ناتان ایمز از ماساچوست در ایالات متحده می باشد. ماهیت اختراع او این گونه بود که پله ‌ها یا نردبان ها را بر روی کمربند یا زنجیر یا طناب ‌های شیب ‌دار را روی قرقره ها قرار داده بود، به طوری که پله ها به عنوان آسانسور عمل می کردند.

تقریباً در همان زمان، در سال 1867، شرکت Stannah برای تولید بالابرهای ساختمانی در لندن تأسیس شد و یک حق اختراع برای پله برقی در سال 1889 در فیلادلفیا به ثبت رسید. بالاخره بعد از همه این تلاش ها رنو توانست اولین پله برقی دنیا را در سال 1895، در جزیره کونی نیویورک اختراع کند. این پله برقی مسافران را روی تسمه نقاله با زاویه 25 درجه بلند می کرد.

بعد از ساخت اولین پله برقی در دنیا دیگر کار اختراع و ساخت پله برقی تمام شد و نوبت به مرحله باز طراحی رسید. در تاریخچه ساخت پله برقی اولین باز طراحی در سال ۱۸۹۷ توسط چارلز سیبرگر صورت گرفته است. سیبرگر با شرکت Otis Elevator شریک شد تا اولین پله برقی تجاری را در سال 1899 در کارخانه Otis در Yonkers نیویورک تولید کند.

 

بهترین طراح پله برقی

طراح Reno Coney Island به عنوان بهترین طراح پله برقی در نظر گرفته شد. او در سال 1902 شرکت پله‌ ها و نوار نقاله ‌های برقی رنو را تأسیس کرد.  آن زمان توانست با ترکیب و بهبود طرح ‌های مختلف به تسلط خود در تولید پله ‌های برقی ادامه دهد و امروزه به این شهرت جهانی دست یابد.

 

تاریخچه پیدایش پله برقی در ایران

تاریخچه-پیدایش-پله-برقی-در-ایران

پله برقی بعد از پیدایش و باز طراحی در سراسر جهان به سرعت نفوذ پیدا کرد. تاریخچه پله برقی ایرانی به سال ۱۳۵۴ بر می گردد اولین کارخانه آسانسور و پله برقی ایران در ابهر تأسیس شد و مدتی بعد تحت لیسانس هاوس هان آلمان شروع به تولید کرد.

به طوریکه امروزه از پله برقی در همه محدوده ها از جمله: محیط های کاری، دانشگاه ها، هایپر مارکت ها، مراکز خرید و فرودگاه ها، مراکز همایش، هتل‌ ها، میدان ‌ها، استادیوم ‌ها، ایستگاه ‌های قطار و مترو و ساختمان ‌های عمومی استفاده می شود.

اولین بار در ایران نصب پله برقی در فضا باز انجام شد اما بعد ها از پله برقی ها جهت هدایت مردم به خروجی‌ های اصلی یا نمایشگاه‌ های ویژه میز استفاده شد که این خود انقلابی بزرگ در فناوری بود.

 

سخن پایانی

پله برقی ها قابلیت جابجایی تعداد زیادی از افراد را دارند. امروزه در بیشتر ساختمان ها شاهد این مسئله هستیم که پله های برقی را در همان فضای پله های معمولی قرار می دهند. همچنین مدیران پروژه ها به جای آسانسوری که فقط چند نفر را در خود جای می دهد، از پله برقی که افراد زیادی را جابجا می کند، استفاده می کنند.

ایمنی یکی از نگرانی های اصلی در طراحی پله برقی است. حفاظت در برابر آتش برای پله برقی ها را می توان با افزودن این سیستم های تشخیص و اطفاء حریق خودکار و همچنین سیستم آب پاش سقفی روی سیم متحرک فراهم کرد. اگر در رابطه با پله برقی و تعمیر و حفاظت از آنها سوالی داشته باشید می توانید با تکنسین های ما در شرکت تولید کننده پله برقی اورتک تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.