بررسی ضوابط پله برقی در مجتمع تجاری

از آنجایی که مجتمع های تجاری علاوه بر محلی برای خرید، مکانی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغات می باشد، نصب پله برقی در این مکان ها از اهمیت خاصی برخوردار است. نصب استاندارد پله برقی برای امنیت و رفاه هر چه بیشتر افراد به کار برده می شود. این پله برقی ها در مراکز تجاری باید بر اساس ضوابط پله برقی ساخته و نصب شوند. در این مقاله قصد داریم ضوابط نصب پله برقی در مجتمع تجاری را با هم بررسی کنیم

پله برقی و ضوابط طراحی آن

از المان هایی که در ساخت پله برقی در مجتمع های تجاری بر اساس استانداردهای لازم به کار برده می شوند، می توان به استانداردهای پله برقی زیر اشاره کرد:

 

ضوابط طراحی پله برقی

با رعایت اصلی ترین استاندارد های لازم پله برقی می توانید امنیت مسافران را تضمین کنید. در ادامه به بررسی نکات در خصوص استاندارد نصب پله برقی در مجتمع های تجاری می پردازیم.

 • عرض پله برقی

 1. عرض 600 میلی متر

 در این پله فقط یک نفر جای می گیرد

 1. عرض 800 میلی متر

این پله به گونه ای ساخته می شود که اگر یک نفر روی پله ایستاده باشد، افراد پشت سر می تواند به راحتی از آن عبور کند. یا به گونه ای طراحی شده است که دو نفر می توانند در آن جای بگیرند؛ البته به صورت چسبیده به هم.

 1. عرض 1000 میلی متر

در این پله برقی می توان به راحتی دو نفر روی هر پله جای بگیرند. در برخی از مکان ها از عرض پله 1400 میلی متری برای حرکت و جای گیری راحت افراد استفاده می شود. هم چنین افراد کنار بتوانند به سادگی از آن عبور کنند.

 

 • شیب پله‌ برقی

EN115برای زاویه شیب پله یک سری استاندارد تعیین کرده است. بر طبق این استاندارد اگر فاصله کف تا کف دو طبقه متوالی کمتر از 6 متر باشد، شیب آن نباید بیشتر از 35 درجه باشد. حداقل فاصله قائم مجاز بین نوک پله تا موانع فوقانی باید کمتر از 2.30 متر باشد.

 

 • تعداد پله‌ های افقی

برای پله های به شکل افقی در قسمت بالا و پایین انواع پله برقی مسطح باید دو تا 3 عدد پله برقی ساخته بشود. هر چقدر تعداد پله های افقی بیشتر باشد، افراد راحت تر می توانند سوار پله برقی شوند یا از آن پیاده شوند.

در صورتی که زاویه شیب پله ‌برقی 30 درجه باشد، بایستی از 3 پله افقی استفاده شود. این مهم ترین استاندارد نصب پله برقی در ضوابط پله برقی در خصوص تعداد پله هاست.

 

 • پاگرد جلوی پله‌ برقی

به طور معمول پاگرد پله برقی ها باید به شکلی طراحی شده باشد که از شلوغی و ازدحام جمعیت جلوگیری کند. هم چنین سوار شدن و پیاده شدن مسافران را به سهولت و با آرامش کامل انجام دهد.

بر اساس استاندارد EN115 ضوابط پله برقی فضای گردش مسافران در قسمت ورودی و خروجی پله برقی باید به گونه ای باشد که اگر فاصله دیوار مقابل پله تا انتهای پله برقی آخر 2000 است، عرض پاگرد باید حداقل دو برابر فاصله بین مرکز دستگیره های پله برقی طراحی شود. در صورتی که فاصله دیوار رو به‌ روی پله‌ برقی تا انتهای آخرین پله افقی 2500 است، عرض پاگرد بایستی حداقل با فاصله بین مرکز دستگیره‌ های پله ‌برقی برابر باشد.

 • چیدمان پله برقی

در واقع نحوه چیدمان در پله برقی های مجتمع های تجاری به شکل متوالی یا ضربدری هستند. این نحوه چیدمان به مسافران این امکان را می دهد که به راحتی و به سرعت بتوانند بین دو طبقه یا بیشتر حرکت کنند.

در این نحوه چیدمان برای رفتن و رسیدن به پله برقی های بعدی باید مسافت کمتری طی شود. این چیدمان به افراد کمک می کند که بهتر بتوانند از طبقات مجتمع های تجاری دیدن کنند. علاوه بر این، روش چیدمان ضربدری از تراکم جمعیت در پاگرد پله برقی جلوگیری می کند.

 

 • سرعت پله برقی

در صورتی که زاویه شیب پله برقی کمتر از 30 باشد سرعت پلکه 0.75 متر بر ثانیه است. اگر زاویه شیب پله برقی بین 30 تا 35 درجه باشد حداکثر سرعت پله برقی باید 0.5 متر بر ثانیه باشد.

 

 • ارتفاع پله برقی

حداکثر ارتفاع پله ها بایستی 24 سانتی متر و حداکثر کف پله ها 38 سانتی متر باشد.

 

 

 • سرویس و نگه داری پله برقی

پله برقی ها در مجتع های تجاری جز دستگاه های برقی پر کاربرد به شمار می روند. باید به سرویس این دستگاه توجه ویژه کنید. در صورت سرویس و نگهداری منظم شما می توانید به عمر و بازدهی پله برقی تک نفره خود بیفزایید و از  تعمیرات و البته هزینه هنگفت آن ها در امان بمانید.

 

سخن آخر

استاندارد نصب پله برقی در مجتمع های تجاری

نصب پله برقی در مراکز تجاری و البته رعایت ضوابط پله برقی در مجتمع تجاری یکی از المان های رقابتی و افزودن ارزش آن مرکز تجاری محسوب می شود. هر چقدر افراد بیشتری از مجتمع تجاری شما دیدن کنند، کارایی آن و تجارت شما و در نهایت سوددهی تان، بیشتر می شود.

 شرکت اورتک با سال ها سابقه درخشان و متشکل از کادری از مهندسین حرفه ای توانسته است در پروژه های زیادی (مثل تولید پیاده روی متحرک) فعالیت کند و رضایت مشتریان زیادی را به خود جلب کند. برای راهنمایی و اطلاعات لازم در خصوص ساخت پله برقی بهتر است با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 

سوالات متداول مربوط به ضوابط پله برقی در مجتمع تجاری :

• ظرفیت زیاد • عدم انتظار برای جابه جایی • امنیت و رفاه بیشتر

Load More

• سال ها سابقه فعالیت درخشان در این عرصه • برخورداری از کادر مهندسین تخصصی و حرفه ای • استفاده از قطعات متعلق به برندهای مطرح دنیا • طراحی و ساخت پله برقی با استفاده از متدهای روز جهان • توجه به جلب رضایت مشتری.

Load More

سرویس پله برقی کارایی دستگاه شما را بیشتر می کند و خیال شما را از بابت تعمیر آسوده می کند. زیرا هزینه ای که بابت سرویس و نگه داری می پردازید در مقابل هزینه های تعمیر و خرابی دستگاه بسیار ناچیز است

Load More

 

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.