قطعات یدکی پله برقی به مجموع قطعات و تجهیزاتی اشاره دارد که موجب کارکرد و عملکرد پله برقی می گردند. ما می توانیم این قطعات را در کل به دو بخش الکتریکی و مکانیکی تقسیم کنیم. مجموعه اورتک افتخار دارد تا برای شما عزیزان همواره بهترین و باکیفیت ترین پیاده روی متحرک و  قطعات را از تمامی برندهای دنیا گردهم آورد و پله برقی مستحکم و یا امنیت بالا تقدیم تان کند. شما می توانید جهت خرید انواع پله برقی برای خانه، شرکت و سایر مراکز با کارشناسان ما در تماس باشید. در ادامه لیست قطعات پله برقی را به شما معرفی خواهیم نمود.

لیست قطعات پله برقی

قطعات مکانیکی پله برقی:

 • مگنت ترمز پله برقی
 • کامب یا شانه پله برقی در دو نوع آلومینیوم یا پلاستیک
 • گیربکس پله برقی از نوع کوپل مستقیم با موتور
 • زنجیر استپ چین یا زنجیر اصلی پله برقی
 • هندریل پله برقی که از جنس لاستیک
 • موتور پله برقی
 • رولر پله برقی
 • شیشه و دریچه یا درایو بالا و پایین
 • پمپ روغنکاری پله برقی

قطعات الکتریکی پله برقی:

 • سنسور اضافه بار
 • برد ترمز پله برقی
 • تابلو برق پله برقی
 • کنتاکتورهای فرمان
 • کنترل فاز پله برقی
 • نمایشگر خطای پله برقی
 • ترانس پله برقی و نمایشگر ورودی
 • سویچ استپ پله برقی
 • سویچ استارت پله برقی
 • اینورتر vvvf تری وی اف یا درایو
 • سنسور استپ میسینگ

معرفی انواع قطعات یدکی پله برقی

در این بخش اشاره ای داشته باشیم به برخی از مهم ترین قطعات یدکی پله برقی که هر کدام کارایی های متنوعی در این سیستم از خود ارائه می دهند.

موتور گیربکس

موتور گیربکس یکی از مهم ترین قطعاتی است که در داخل سکوی بالایی پله برقی قرار گرفته و همواره نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و آن را به استپ چین پله برقی از طریق زنجیر پله برقی انتقال می دهد. با کمک موتور گیربکس پله برقی به حرکت در می آید.

سیستم ترمز

یکی دیگر از قطعات یدکی پله برقی که ارزش بالایی نیز دارد، سیستم ترمز می باشد که این قطعه موجب متوقف شدن پله برقی می گردد. این ترمز به انواع گوناگون ترمز های گوه ای، ترمز های تسمه ای و ترمزهای مغناطیسی دائم مدار بسته تقسیم می شوند.

تابلو فرمان

پله برقی ها نیز همانند آسانسورها قطعه ای دارند که وظیفه اصلی آن کنترل عملکرد سوئیچ ها و برنامه ریزی پله است که به آن تابلو فرمان می گویند و دارای اجزایی همچون سیستم کنترل سرعت، سیستم کنترل عملکرد زنجیر و … می باشد.

زنجیر پله

انتقال قدرت موتور به استپ ها که در نهایت موجب به حرکت در آمدن پله برقی می شود بر عهده زنجیر پله است که در بیشتر مواقع از فولاد ساخته می گردد. توجه کنید بیشتر زنجیرهای پله برای افزایش طول عمر باید روغنکاری شوند.

دستگیره و محرک آن

از دیگر قطعات یدکی پله برقی که ارزش زیادی دارند دستگیره هایی هستند که به آن ها هندریل نیز گفته می شود. این دستگیره ها وظیفه حفظ تعادل افراد را دارند. در هنگام سوار شدن و ایستادن بر روی پله ها با استفاده از این دستگیره ها می توانیم تعادل خود را حفظ کنیم.

استپ

استپ در میان انواع قطعات یدکی پله برقی به همان پله های روانی اشاره دارد که ما بر روی آن ها می ایستیم. این استپ ها معمولا در عرض های ۸۰ سانتی متری و ۱۰۰ سانتی متری طراحی می گردند، اما باز هم به نظر خود مشتری باز می گردد.

پالت 

در پیاده روهای متحرک بجای استپ از پلیت های عاجداری استفاده می شود که به آنها پالت می گویند.

نرده پله برقی یا بالستریت

به منظور جدا نمودن مسیر حرکت مسافرین بر روی پله برقی ، ایجادایمنی و جلوگیری از سقوط از روی پله برقی ،نرده هایی با طرحهای مختلف در کناره های مسیر حرکت مسافرین تعبیه می شود. درضمن هندریل ها بر روی نرده نصب می گردد.

شانه و کامپلیت

در قسمت بالا و پایین پله برقی در محلی که استپ های افقی پس از طی مسیر به داخل پله برقی هدایت می شوند ، موانع ثابت و دندانه داری نصب شده است تا ضمن سهولت در خروج مسافرین مانع ورود جسم خارجی و یا اعضای بدن به داخل پله برقی گردد.به قطعات یاد شده شانه گفته شده و به محلی که شانه ها برروی آن نصب می گردند کامپلیت گویند.

اسکرت 

صفحاتی که در دو طرف پله برقی در مجاورت مسیر حرکت استپ ها قرار دارند ، اسکرت نامیده می شوند.

دک داخلی

دک به معنای عرشه می باشد دک داخلی به صفحات اتصال دهنده اسکرت ها و بالستریت ها گفته می شود.این صفحات امکان دسترسی به هندریل و مسیر عبور آنرا فراهم می نمایند.

دک خارجی

دک خارجی به صفحات اتصال دهنده بالستریت ها به کلدینگهای کناری اطلاق می گردد.

درب محافظ ایستگاههای بالا وپایین

فضای ایستگاههای بالا و پایین پله برقی توسط صفحات محافظی پوشیده میشوند که علاوه برایجاد ایمنی تردد از روی چاله های پله برقی وظایفی از قبیل ممانعت از خروج صدای تجهیزات موتورخانه را در زمان حرکت و نیز جلوگیری از دسترسی افراد متفرقه به تجهیزات داخلی را دارا می باشد.

صفحه نمایش خطا

یکی دیگر از تجهیزات و قطعات پله برقی که در صورت بروز خطا نواقص را به ما نشان می دهد، صفحه نمایش خطا است. در حقیقت قطعات یدکی پله برقی کمک می کنند تا به سرعت به برطرف نمودن مشکل تعمیرکاران اقدام نمایند، زیرا اخطار کد خطای مورد نظر را ثبت می کند.

قیمت قطعات یدکی پله برقی

در رابطه با قیمت این قطعات نمی توان عدد مشخصی در نظر گرفت. زیرا هر کدام از این قطعات پله برقی که به معرفی آن پرداختیم دارای قیمت های متنوعی بر اساس نوع برند، کیفیت و جنس هستند. اگر می خواهید آگاهی از قیمت این قطعات داشته باشید می توانید با کارشناسان اورتک به گفت و گو بپردازید که ارائه دهنده پله برقی های باکیفیت به همراه قطعات عالی و اصیل هستند.

منظور از سکوهای بالایی و یا پایینی پله برقی چیست؟

سکوهای بالایی و پایینی قطعاتی هستند که در لحظه برخورد با پله برقی با آن ها مواجه می شویم و در تمام پله برقی ها نیز وجود دارد.

این سکوها با درپوش قالب استیل رؤیت می گردند که توسط آچار برداشته شده و در داخل آن موتور پله برقی، تابلو سه فاز، تابلو فرمان مخصوص پله برقی و دیگر قطعات یدکی پله برقی دیده می شود.

زمانی که انتهای این سکوها را مشاهده می نماییم، صفحه های شانه ای را می بینیم که فاصله خالی بین سکو و پله ها رو پر کرده و مانع از گیر کردن سایر اشیاء می شوند.

جمع بندی نهایی

در این مقاله به معرفی قطعات پله برقی پرداختیم که هر کدام وظایف گوناگونی بر عهده دارند. این قطعات امروزه در برندهای گوناگونی به فروش می رسند که به سختی می تواند اصل را از قطعات غیر اصل تشخیص داد.

شرکت نصب کننده پله برقی اورتک به شما اطمینان می دهد که در ساخت و طراحی انواع پله برقی برای منزل و فروش پله برقی از قطعات باکیفیت و اورجینالی استفاده کرده که سالیان سال کار می کنند.

علاوه بر آن از گارانتی و خدمات پس از فروش ما و همچنین از خدمات سرویس و نگهداری پله برقی نیز می توانید بهره ببرید. با این معرفی قطعات یدکی پله برقی می توانید خریدی مفید و سودمند داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.