استانداردهای محاسبه شیب پله برقی

یکی از ابزارهایی که تکنولوژی وارد زندگی بشر کرده است پله برقی است که امروزه بسیار تاثیر گذار است. این ابزار حجم بالا و حرکات سریع تری را به همراه دارد و به دلیل کاربردی بودن در بسیاری از مکان های عمومی نصب می شود و هر روز در سراسر جهان توسط افراد استفاده می شود. این دستگاه دارای مجموعه ای از استانداردهای تعریف شده است که در این مقاله می خواهیم به آشنایی با استاندارد های محاسبه شیب پله برقی و همچنین استاندارد های محاسبه رمپ پله برقی بپردازیم، و ابعاد استاندارد شیب پله برقی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

پله برقی ها با توجه به قوانین استاندارد خاص خود می توانند ابعاد مختلفی داشته باشند. ابعاد این پله ها بسته به نوع کاربری و محل استفاده متفاوت است. این فناوری محبوب در بسیاری از مکان های عمومی مانند پایانه های مسافربری، واحدهای تجاری بزرگ، سالن های مترو، پاساژها و مراکز خرید با ابعاد و چیدمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با کمی دقت می توان محاسبه شیب پله برقی را انجام داد متوجه شد که این دستگاه تا چه اندازه در معابر و سایر مراکزی که از پله برقی کاربرد دارد.

ویژگی پله برقی

با کمک این پله ها جمعیت به راحتی به طبقات بالا و پایین طبقه همکف هدایت می شود و در نتیجه به طور غیر مستقیم تاثیر بسزایی در رونق کسب و کار در سایر طبقات مجتمع ها دارد. پله برقی ها با توجه به ابعاد متفاوتی که دارند بیشترین ظرفیت جابجایی عمودی در مقایسه انواع آسانسورها دارند و همین موضوع باعث شده کیفیت، ابعاد و استانداردهای محاسبه شیب پله برقی همواره مورد توجه کاربران، کارفرمایان و نصابان قرار گیرد.

 

محاسبه شیب پله برقی به چه شکل است؟

هنگام نصب پله برقی دو فاکتور بسیار مهم وجود دارد: محاسبه شیب  و سرعت پله برقی. این عوامل و تعداد مجموعه آنها بر استفاده از پله ها تأثیر می گذارد. استانداردهای خاصی برای محاسبه شیب پله برقی وجود دارد که بر اساس آن سازندگان و تکنسین های نصب، شیب و سرعت را تنظیم می کنند.

اگر سرعت پله ها زیاد باشد مسافران اذیت می شوند و در صورت کم بودن سرعت جابجایی مسافران کند می شود. شیب پله برقی باید طوری تنظیم شود که مسافران هنگام استفاده از این وسیله دچار ترس و نگرانی نشوند.

 

استانداردهای محاسبه شیب پله برقی چیست؟

 

محاسبه شیب پله برقی

همانطور که گفته شد استانداردهای خاصی برای محاسبه شیب پله برقی و همچنین سرعت آن وجود دارد. طبق EN115، زاویه شیب  به ارتفاع آن یعنی فاصله طبقه تا طبقه دو طبقه متوالی بستگی دارد.

پله برقی ها ممکن است زاویه 30 یا 35 درجه نسبت به افق داشته باشند. برای محاسبه هر پله برقی که یکی از این دو زاویه را دارد دو فرمول و روش متفاوت وجود دارد. بررسی نحوه محاسبه شیب پله برقی در مسائل استاندارد پله برقی بسیار ساده و در عین حال مهم است.

بنابراین لازم است با دانش کافی و دقت بالا انجام شود. برای این کار کافی است طول و عرض پله ها را محاسبه کنید. در ضمن اگر ارتفاع پله ها را در فرمول های زیر قرار دهیم، ابعاد پله برقی به راحتی مشخص می شود. یعنی اگر ارتفاع پله برقی کمتر از 6 متر باشد، شیب پله ها نمی تواند بیشتر از 35 درجه باشد.

بیشتر سازندگان پله برقی شیب پله ها را تنها با دو زاویه 30 درجه و 35 درجه می سازند. در تنظیم سرعت به این نکته نیز توجه می شود که مسافران ممکن است از ارتفاع بترسند. بنابراین سرعت پله برقی ها بین 0.7 متر بر ثانیه و در نهایت 0.9 متر بر ثانیه تنظیم می شود. برای محاسبه شیب پله بد نیست بدانید که زاویه شیب پله  حداکثر زاویه ای است که پله یا تسمه با سطح افق ایجاد می کند.

 

آشنایی با نحوه محاسبه شیب پله برقی

 محاسبه شیب پله برقی چگونه است؛ محاسبه شیب انواع پله برقی توسط طول و عرض آن صورت می گیرد. این کار بسیار ساده است.

عرض پله برقی را محاسبه کنید : عرض پله برقی نیز در محاسبه شیب آن مهم است. پله برقی ها عموما در سه عرض 60-80-100 تولید می شوند. برای محاسبه فضای مورد نیاز کافی است 60 سانتی متر به عرض مورد نظر اضافه کنید. به عنوان مثال اندازه مورد نیاز پله ها با عرض 60 به شرح زیر است:

عرض مورد نیاز در محل = عرض مفید پله + 60

60 + 60 = 120 برای عرض 60

80 + 60 = 140 برای عرض 80

100 + 60 = 160 برای عرض 100

مجموعه اورتک با ارائه بهترین خدمات در کم ترین زمان و با مناسب ترین قیمت می تواند پاسخگوی نیاز های شما عزیزان باشد. این مجموعه در زمینه فروش انواع پیاده روی متحرک نیز فعالیت دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.