استاندارهای نصب پیاده روی متحرک

رمپ ها یا مسیرهای متحرک با مکانیزم های کاربردی مانند پله برقی اما با سطح متحرک و صاف و بدون پله هستند که بیشتر در فرودگاه ها برای تسهیل دسترسی به فواصل طولانی مانند مسیر بین ترمینال ها و یا داخل آنها استفاده می شوند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که می خواهید بدانید پیاده روی متحرک چگونه نصب می شود و هزینه نصب پیاده روی متحرک چقدر است در ادامه این مقاله همراه ما باشید، تا استاندار های نصب پیاده روی متحرک مورد بررسی قرار دهیم.

موارد زیر از نکات مهم در نصب پیاده روی متحرک هستند: 

 • پیاده روی متحرک باید قابلیت حرکت در دو جهت بالا و پایین را وجود داشته باشد. تغییر جهت حرکت پس از تخلیه کامل به عهده تکنسین مقیم و مسئولیت پله برقی می باشد. جهت حرکت نباید توسط مسافران تغییر کند.
 • جنس دیوارهای پیاده رو های متحرک معمولاً فلزی است. اگر جنس این دیوارها شیشه باشد باید از نوع شیشه سکوریت با استحکام مکانیکی کافی و ضخامت حداقل 6 میلی متر باشد.
 • نرده های دو طرف پس از رسیدن به سطح افقی طبقات باید حداقل 300 میلی متر ادامه داشته باشد.
 • شانه فلزی ثابت قابل تنظیم، با دندانه های متناسب با شکل پله ها یا تسمه در ورودی و خروجی باید ثابت نصب شود.
 • دستگیره روی نرده های دو طرف پله متحرک و در تمام جهات باشد و سرعت حرکت آن برابر سرعت حرکت پله با حداکثر تلرانس 2 درصد باشد.
 • فاصله اضلاع خارجی برقگیر با دیوار یا مانع اطراف (در صورت وجود) نباید کمتر از 80 میلی متر باشد.
 • در مکان های کم تردد به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از استهلاک پیاده روهای متحرک نصب چشمی های الکترونیکی یا سنسورهای مکانیکی سیستمی که باعث کاهش سرعت دستگاه در مواقع عدم استفاده افراد می شود الزامی است. این نکته از استاندار های مهم در نصب پیاده روی متحرک می باشد.

 

حفاظت فنی و ایمنی _ نصب رمپ و پیاده روی متحرک

استاندار نصب پیاده روی متحرک

 • نصب حفاظ در گوشه پایین سقف طبقه بالا و پیاده رو های متحرک الزامی است.
 • قبل از راه اندازی پیاده رو های متحرک باید از ایمنی کلیه سیستم های ایمنی اطمینان حاصل شود.
 • در ورودی و خروجی محبوس به نرده های دو طرف پیاده رو ها حفاظ دست یا انگشت یا اجسام خارجی تعبیه شود.
 • هنگام نصب پیاده روی متحرک دقت داشته باشید پیاده رو باید مجهز به سیستم ترمز مطابق با استاندارد نصب پیاده روی متحرک (در صورت وجود) یا استانداردهای معتبر بین المللی باشد و در صورت بروز هرگونه خطای الکتریکی، ترمز پیاده رو فعال شده و به آرامی حرکت کند. پیاده رو را به طور خودکار متوقف کنید.
 • کنترل کننده مکانیکی سرعت (گاورنر) برای تشخیص افزایش یا کاهش سرعت باید در سازه پیاده روها پیش بینی شود چرا که از اصول نصب پیاده روی متحرک می باشد.
 • برای جلوگیری از حرکت پیاده روها در گوشه سمت راست پایین ورودی و خروجی پله برقی ها و پیاده روها دکمه قرمز قابل رویت تعبیه شود.
 • روی پیاده روها با طول زیاد باید دکمه های اضافی اضطراری نصب شود که حداکثر فاصله آنها در پله برقی 30 متر و در پیاده روها 40 متر باشد.
 • دقت داشته باشید نصب رمپ متحرک درست انجام شده باشد چرا در هنگام شکستن رمپ پیاده رو ها و از کار افتادن صفحه شانه و پاره شدن زنجیر اتصال به یکدیگر باید توسط سنسورهای جداگانه متوقف شود.
 • در طریقه نصب پیاده روی متحرک این گونه بیان شده است که کلیه اجزای پیاده روها باید در تمام ساعات کار با روشنایی یکنواخت بیش از 54 لوکس روشن شوند.
 • در سطح ورودی و خروجی پیاده روها تابلوهای قابل مشاهده و بادوام حاوی نکات ایمنی و هشدار دهنده زیر نصب شود.

 

 توجه :  افراد در حال عبور باید مراقب فرزندان خود باشند، دستگیره ها را نگه دارید و ، به پهلوها تکیه نکنید. کلیه فضاهای پیاده روهای متحرک که نیاز به بازدید یا تعمیر دارند باید دارای درهایی باشند که به طور معمول بسته هستند.

 

حفاظت در مقابل آتش

رعایت مفاد مبحث 3 مقررات ملی ساختمان در خصوص حفاظت در برابر حریق الزامی است و نکات مهم در نصب رمپ متحرک می باشد.  اضلاع اصلی و زیر اندازهای پیاده روها باید از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شود.

در صورت نصب پله برقی سیستم اعلام حریق در اطراف  پیاده روها، اتصال به پله برقی و سیستم کنترل پیاده رو توصیه می شود به نحوی که در حین کار، پیاده روها در تمام جهات با افراد مجاز نباشند. برای ورود به ساختمان و در صورت صلاح دید آتش نشانی (پس از خروج کامل مردم از پیاده روهای متحرک )، تمامی  پیاده روها باید توسط افراد مسئول جهت تخلیه افراد از ساختمان تغییر مسیر داده و جابجا شوند.

 

نحوه نصب پیاده روی متحرک، تحویل و نگهداری آن

 • نصب پیاده روی متحرک چگونه است؟ پیاده رو باید طبق ضوابط این آیین نامه در ساختمان ها نصب شود و قطعات مجزا یا مونتاژ شده آن طبق ضوابط سازمان ملی استاندارد ایران به شماره 1-6303 و پس از نصب و معاینه فنی ساخته شود. بودن.
 • مسئولیت عملکرد صحیح، ایمن و مستمر پیاده رو های متحرک پس از نصب و راه‌اندازی بر عهده سازنده یا پیمانکار آن است، اما مهندسان یا بهره برداران یا کارفرما باید مفاد این مقررات و سایر موارد ایمنی و فنی را رعایت کنند. مسائل پیاده روها را در مشخصات فروشنده تحویل بگیرید و این مسئولیت را بر عهده بگیرید.
 • در صورت عدم رعایت هر یک از موارد مندرج در آیین نامه توسط فروشنده یا سازنده پیاده رو یا مصالح ساختمانی، هر یک موظف به رفع مغایرت در حوزه مسئولیت خود و تا رفع این موارد می باشند. در موارد، تحویل انجام خواهد شد. و امکان استفاده از پیاده روهای متحرک وجود نخواهد داشت.
 • پس از واگذاری و نصب پیاده روی متحرک، نگهداری و خدمات منظم آن به شرکت ذی صلاح سپرده شود. هرگونه مشکل ناشی از عدم سرویس دهی به عهده نگهدار بوده و در صورت عدم انعقاد قرارداد نگهداری مسئولیت بر عهده مسئولین ساختمان و یا نمایندگان قانونی آنها می باشد.

سخن پایانی

مجموعه اورتک با ارائه و نصب پیاده روی متحرک در تهران و سراسر ایران  در کم ترین زمان و با مناسب ترین قیمت مطابق با استاندار های مهم و ضروری خواسته ی شما عزیزان را برطرف می سازد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.