پله-برقی-صاف

بسیاری از ما احتمالاً از پله برقی های معمولی و پله برقی صاف یا پیاده‌ روی متحرک استفاده کرده‌ ایم، بدون اینکه حتی به این فکر کنیم که چگونه این وسایل زندگی ما را آسان ‌تر می‌کنند. این دو پله برقی با اینکه شبیه به هم هستند و کارایی یکسانی دارند اما پله برقی ها و گذرگاه های متحرک با یکدیگر متفاوت هستند.

 

طراح پله برقی صاف

طراح پله برقی صاف با توجه به نیازهای مختلف افراد از جمله: ترافیک، سرعت و مسافت و … ابعاد و اندازه های مختلفی را برای پیاده رو های متحرک در نظر گرفته است. امروزه پیاده رو های متحرک در سه طراحی عرض مناسب جهت استفاده کاربران در بازار موجود هستند.

 

ابعاد پله برقی صاف

ابعاد-پله-برقی-صاف

ابعاد پیاده روی مترک در ۳ اندازه ۲۴، ۳۲، ۴۰ موجود است. عرض ۲۴ اینچ(۶۱ سانتی‌متر) فقط برای یک نفر در یک زمان مناسب است و در زمانی که ترافیک محدود است، استفاده می شود. طرح ‌های 32 اینچ (82 سانتی‌ متری) انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم می ‌کنند و فضای کافی برای عبور نفر دوم وجود دارد. در عرض 40 اینچ (102 سانتی‌متر) فضا برای عبور دو نفر فراهم است.

ما در این مقاله قصد داریم تا جهت آشنایی بیشتر کاربران با پیاده روی متحرک و نحوه استفاده از آن، با مقایسه تفاوت های کلیدی پیاده روی متحرک با پله برقی و اینکه چگونه این تفاوت ها بر کاربرد آنها در مکان های مختلف تأثیر می گذارد، بحث کنیم.

 

مقایسه پیاده روی متحرک با پله برقی

 1. در حالت کلی و به زبان ساده، پله برقی یک پله متحرک است که افراد را به صورت عمودی جابجا می کند در حالی که یک پیاده رو متحرک، افراد را به صورت افقی حمل می کند.
 1. در حالی که پله برقی ها افراد را بین طبقات یا ارتفاعات به صورت عمودی جابجا می کنند، پیاده رو های متحرک مانند تسمه نقاله آهسته هستند که افراد را در فواصل افقی جابجا می کنند. گاهی مانند پله برقی افراد را در شیب و بین طبقات مختلف جابجا می کنند. پله برقی های صاف اغلب در فرودگاه ها نصب می شوند.

 نحوه استفاده از پله برقی صاف مانند پله برقی است. مسافران می توانند با استفاده از نرده ها برای پشتیبانی روی پیاده رو های متحرک بایستند یا راه بروند.

 1. پیاده رو های متحرک نیز مانند پله برقی، گاهی به صورت جفت یافت می شوند (یکی برای پایین رفتن و یکی برای بالا آمدن) و افراد را در جهت مخالف منتقل می کنند. زاویه این نوع پله برقی بسیار باریک و کوچک است و مسیرهای پیاده رو متحرک ممکن است در زوایای 0 تا 6 درجه باشد.

 

مزایا استفاده از پله برقی صاف

مزایا-استفاده-از-پله-برقی-صاف

 • پیاده رو های متحرک از جریان ترافیک بهینه در انواع مراکز تجاری و سایر املاک پشتیبانی می کنند.
 • پله برقی های متحرک با اتصال طبقات مختلف به هم، حجم بالایی از ترافیک را در مناطق خاصی کاهش می دهند. پیاده ‌رو های متحرک افقی فضاهای مرتبط افقی را به هم متصل می‌ کنند و به جمعیت اجازه می ‌دهند تا به سرعت در فضاهای لزوماً بزرگ مانند فرودگاه‌ ها و ایستگاه‌ های قطار حرکت کنند.
 • سرعت پله برقی صاف زیاد است و از حرکت سریع و خود کمکی در فضا ها پشتیبانی می کند. همچنین آنها از تراکم و تحرک بیشتر مشتری و به نوبه خود از فروش و سودآوری بالاتر پشتیبانی می کنند. 

 

موارد استفاده از انواع پله برقی صاف

 • فرودگاه ‌ها 

 طراحی مسطح و بدون پلکان پیاده ‌روی متحرک، آن را برای استفاده در فرودگاه‌ ها محبوب می ‌کند، زیرا جابه ‌جایی چمدان ها در یک سطح صاف آسان ‌تر است. نوع دیگری از پله برقی های صاف نیز در ایستگاه های اصلی قطار کاربرد دارد.

 • مراکز خرید

مراکز خرید کاربرد کمی برای پله برقی های صاف دارد، اما مدیران پروژه ها جهت سهولت در جابجایی چرخ دستی های خرید از  پیاده‌ روی های متحرک شیب ‌دار به عنوان مکمل‌ های ضروری در این مکان‌ ها استفاده می کنند.

 • هتل ‌ها

 فضاهای متراکم‌ تر مانند هتل ‌ها نیاز چندانی به نصب پله برقی صاف ندارند اما، برای حمایت از مهمانان در حال حرکت حتما از پیاده رو های متحرک بهره می برد. در فضاهای مشابه دیگر مانند سینما، کتابخانه ها و موزه نیز ممکن است جهت راحتی بیشتر مراجعه کنندگان از این نوع پله برقی استفاده شود.

 • ساختمان ‌های اداری

ساختمان ‌های اداری از دیگر مکان‌ های مهمی هستند که در آنها از پله برقی ایرانی، آسانسور و پیاده رو های متحرک به عنوان مکمل های ضروری استفاده می شود.

 • مراکز تجاری 

مکان های بزرگ مانند مراکز تجاری که حجم زیادی از مردم، جریان ترافیک بالا و مواردی مانند مغازه ها، غرفه ‌ها و تجهیزات تخصصی را در خود جای داده است از دیگر موارد استفاده از پله برقی های صاف هستند. افراد ممکن است نیاز داشته باشند تا جهت انجام کار های خود مسافت ‌های زیادی را طی کنند، بنابراین پیاده‌روی متحرک شیب ‌دار، مسیرهای متحرک صاف و پله‌ های برقی همگی می ‌توانند مکمل‌ های مفیدی باشند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا در رابطه با این سؤال کاربران که “پله برقی صاف چیست؟ ” مطالبی ارائه دهیم. برای اینکه کاربران بتوانند بهتر با مفهوم پیاده روی متحرک و عملکرد آن آشنا بشوند به مقایسه پله برقی با پیاده رو متحرک پرداختیم و سپس با بیام مزایا و موارد استفاده از پله برقی صاف مبحث را به پایان رساندیم. اگر در رابطه با قیمت فروش پله برقی صاف و کارایی و انواع آن سؤال داشته باشید می توانید با کارشناسان و تکنسین های ما در مجموعه اورتک ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.