پله-برقی-معلق

پله برقی معلق در سیدنی یکی از شگفت انگیز ترین پله برقی های تاریخ بشر است. این پله برقی توسط یک هنرمند و مجسمه‌ساز استرالیایی به نام کریس فاکس  طراحی شده است. این طرح تو در تو بیش از 50 متر طول دارد و از 244 تخته چوب یکدست و قدیمی تشکیل شده است. در این مقاله  قصد داریم پیشینه پله برقی معلق در سیدنی را بررسی کنیم. همچنین درباره سازنده پله برقی و حرفه او مطالبی بیان خواهیم کرد.

 

پیشینه پله برقی معلق در سیدنی

پیشینه-پله-برقی-معلق-در-سیدنی

پله های برقی Wynyard در سال ۱۹۳۱ طراحی و نصب شده بودند اما در سال ۱۹۸۷ در پی آتش‌سوزی که در ایستگاه کینگز کراس لندن اتفاق افتاد، به این علت که این پله ها از چوب بودند پله برقی از کار افتاد. بعد از آتش‌سوزی تکنسین ها این پله برقی را تعمیر کردند اما مشکل جدی تر کفش های پاشنه بلند و دست و پای حیوانات خانگی بود که در این پله ها گیر می کردند، بعد از کارشناسان وضعیت مشکل ساز پله های چوبی را دیدند، تصمیم گرفتند تا آنها را با پله برقی های فلزی جایگزین کنند.

فاکس که هنرمند برجسته ای بود برای اینکه پله های چوبی از بین نروند، تصمیم گرفت تا با استفاده از آنها یک مجسمه بی نظیر جادویی در مترو سیدنی بسازد. طراحی و ساخت این پله برقی مترو شش ماه طول کشید. بعد از اینکه کار ساخت پله ها تمام شد، مهندسان این پله ها را به طور دقیق و منظم در بالای پله برقی فلزی نصب کردند.

فاکس در طراحی ساخت و نصب پله برقی معلق سیدنی خلاقیت خاصی داشته است به طوری که با استفاده از اجزای پله‌ های قبلی توانست، یک اثر هنری خارق العاده بسازد.

 

درباره پروژه پله برقی معلق سیدنی

درباره-پروژه-پله-برقی-معلق-سیدنی

هنرمند کریس فاکس در سیدنی، در ایستگاه راه ‌آهن زیرزمینی استرالیا، پله برقی معلقی خلق کرده است که همه مسافران را شگفت زده می کند. بی گمان همه مسافرانی که برای اولین بار با پله برقی معلق سیدنی روبرو می شوند، متحیر می شوند.

این پله های چوبی در مقایسه با پله برقی فلزی که درست در پایین آن قرار دارند به هیچ عنوان قابل مقایسه نیستند. پله برقی معلق استرالیا از 244 آج چوبی و چهارشانه از پله برقی اصلی Wynyard تشکیل شده است. وزن آن تقریباً 5000 کیلوگرم و طول آن 50 متر است.

 

درباره هنرمند پله برقی معلق شهر سیدنی

کار کریس فاکس هنرمندی که پله برقی معلق در شهر سیدنی را خلق کرد، فردی است که کار او بررسی مرزهای مفهومی و مادی بین هنر و معماری است. فاکس با بهره‌گیری از نبوغی که داشت، طراح های هنری بی نظیری خلق می کرد. آثار او با تنشی که در ذهن مخاطبان ایجاد می کند، آنها را وادار می کند تا برداشت خود را از آثار هنری، عملکرد، محیط و روابط فضایی تغییر دهند.

فاکس لیسانس هنرهای تجسمی و لیسانس معماری را با نمره های ممتاز به پایان رسانده و اخیرا مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا را نیز گرفته است. او مدرس ارشد در دانشگاه سیدنی در فرآیندهای هنری و معماری است. فاکس آثار خود را مبتنی بر یک روش مجسمه سازی تثبیت شده، طراحی می کند. فاکس تاکنون توانسته است آثار شگفت انگیز خود را در چندین نمایشگاه انفرادی، گروهی و مشارکتی در استرالیا، ایالات متحده آمریکا و اروپا به نمایش بگذارد.

 

 سخن پایانی

در این مقاله با بیان اتفاقی که برای پله های چوبی رخ داد و کار هنرمندانه فاکس، پیشینه تاریخی پله برقی سیدنی را بررسی کردیم. همچنین با معرفی فاکس سعی کردیم شما را بیشتر با روحیات و استعداد های او آشنا کنیم.

اگر شما از نزدیک پله برقی معلق در سیدنی را دیده اید یا در رابطه با این پله های چوبی اطلاعات مفیدی دارید، می توانید اطلاعات خود را ز طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.