پله-برقی

پله برقی وسیله ای برای جابجایی افراد است که از پله های مستقل متصل به یکدیگر تشکیل شده است. بیشترین کاربرد و فروش پله برقی در مکان هایی مانند: هتل ها، فرودگاه ها، مراکز خرید و اماکن عمومی است.

 هر پله برقی دارای دو مجموعه چرخ است که در امتداد دو مسیر مجزا می چرخند. چرخ های نزدیک به بالای پله ها، به زنجیر چرخان متصل شده و توسط چرخ دنده های بالای این دستگاه کشیده می شوند اما چرخ های مجموعه دیگر به سادگی در امتداد مسیر خود در پشت گروه اول می لغزند.

پله ها طوری طراحی شده اند که به طور جداگانه از هم فاصله دارند تا هر پله همیشه صاف بماند و در واقع، در بالا و پایین این دستگاه مسیرها به صورت افقی با هم تراز شوند، به طوری که پله برقی صاف باشد و هر ردیف دارای یک سری از پله ها باشد؛ بنابراین در طول این صاف کردن، پله های پشت و جلو با هم مطابقت دارند.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع پله برقی و طراحی ابعاد آن مطالبی ارائه دهیم.

 

انواع پله برقی

انواع-پله-برقی

این وسیله انواعی دارد که عبارتند از:

  • موازی
  • ضربدری
  • موازی چندگانه
  • قابل دسترسی با ویلچر

درست است که این وسیله در چندین نوع متنوع طراحی می شود اما طرز کار همه آنها یکسان است. در حالت کلی زنجیر چرخان به جای حرکت دادن یک سطح صاف مانند تسمه حمل، یک سری پله ها را حرکت می دهد. شگفت انگیزترین مسئله در مورد این دستگاه نحوه حرکت این پله ها است. بالا و پایین رفتن از پله ها بسیار راحت است و افراد تنها با رعایت مواردی می توانند ضمن راحتی استفاده از آن، ایمنی خود را نیز افزایش دهند.

 

مزایا استفاده از پله برقی ها

مزیت فوق‌العاده استفاده از این دستگاه جابجایی افراد زیادی در فاصله کوتاه و با سرعت خوب است.

از دیگر مزیت های استفاده از آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظرفیت جابجایی تعداد زیادی از افراد را دارا می باشند.
  • امکان استفاده از آن جهت هدایت به سمت خروجی های اصلی وجود دارد.
  • نوع outdoor اینگونه است که در برابر عوامل جوی جهت استفاده خارجی مقاوم هستند.
  • فضای کمتری اشغال می کنند.
  • قابلیت نصب به جای پله های معمولی را دارند. (البته نه در تمام مکان ها )

 

طراحی ابعاد پله برقی

طراحی-ابعاد-پله-برقی

این دستگاه در صورت نیاز طوری طراحی می شوند که بین چندین طبقه ارتباط برقرار می کنند. این وسیله علاوه بر اینکه در درجه اول در برخی از پروژه ها مانند مراکز تجاری و اداری عنصر کاربردی محسوب می شوند، با طراحی بی نظیری که دارند، یکی از عناصر زیبایی شناختی ساختمان نیز به حساب می آیند. مهندسان پس از تکمیل طراحی شکل و تعیین محل آن، با دقت در جزئیات به طراحی ابعاد این دستگاه می پردازند.

طول این دستگاه با دانستن موارد زیر تعیین می شود:

– زاویه ارتفاع  (فاصله کف تا کف دو طبقه متوالی)

– ارتفاع کف (یا طبقات)

زوایای ترجیحی که برای این پله ها وجود دارد به مهندسان ما امکان طراحی مناسب را می دهد. این زوایای ترجیحی 30 و 35 درجه است. 1.732 برای زاویه 30 درجه و 1/428  برای زاویه 35 درجه در نظر گرفته می شود. سپس طول کل پله برقی با استفاده از معادله ساده L = A + x1 + x2 بدست می آید. بعد از این مراحل کارشناسان، این وسیله را مستقیماً پیکر بندی می کنند.

در حالت کلی عرض این دستگاه به طور معمول بین 60 تا 120 سانتی‌متر است تا بدین ترتیب بتواند به 4000 تا 8000 نفر در ساعت خدمات رسانی ارائه دهد.  میانگین سرعت آن نیز 27.5 متر در دقیقه است.

 

کاربرد پله برقی

امروزه پله برقی های مختلفی برای مصارف متنوع وجود دارند. کاربرد اصلی انواع پله برقی ها در مکان های عمومی و با رفت و آمد زیاد مثل به کارگیری پله برقی مترو، پله برقی مجتمع تجاری، پله برقی تک نفره ، پله برقی فرودگاه ها و ساختمان های پر رفت و آمد است و هر پله برقی می تواند حداکثر 5 طبقه را پوشش دهد.

کاربرد پله برقی تنها در مکان های عمومی با رفت و آمد زیاد منحصر نمی شود بلکه امروزه در همه ساختمان های چند طبقه برای جلوگیری از ترافیک و ازدحام از این وسیله استفاده می شود.

 

سخن پایانی

این دستگاه به گونه ای طراحی می شوند که 75% تا 90% ساکنین ساختمان را جابجا کنند و درصد باقیمانده را برای پله برقی های معمولی و آسانسور های عمودی باقی می گذارند که برای ادغام سرویس دهی به ساکنین یا بازدیدکنندگان در ساختمان ها نصب می شوند.

اما آخرین نکته ای که می خواهیم به آن توجه کنیم تولید پله برقی است. اورتک یک شرکت تولید کننده پله برقی است که با رعایت تمام استانداردها و با استفاده از بهترین مواد اولیه انواع پله برقی ها را تولید می کند.

این شرکت تولیدی با سال ها تجربه و فعالیت در زمینه ساخت و نصب پله برقی توانسته است اعتماد و رضایت مشتریان را جلب کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید و نصب این دستگاه بهتر است با استفاده از شماره تماس های زیر با مشاوران ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.