پیشینه ساخت پیاده روی متحرک به حدود پنج دهه قبل برمی گردد و یکی از قدیمی ترین و بلندترین آنها با طول حدود 207 متر در شهر سیدنی پایتخت استرالیا واقع شده است، و یکی از انگیزه های نصب پیاده روی متحرک در برخی مسیرهای شهری در برخی کشورها تشویق مردم به پویایی و تحرک بوده است. چرا که افراد می توانستند بوسیله رمپ های برقی بخشی از مسیر را با این وسیله الکتریکی سپری کرده و ناچار ما بقی مسیر را پیاده طی می نمایند.

 

کاربرد اصلی “پیاده رو متحرک” برای طی کردن مسافت های طولانی به صورت ایستاده است، این سیستم بسیار موثر در نقل و انتقال جریان مسافر می باشد خصوصا زمانی که همراه خود کالسکه، چمدان، چرخ دستی، ویلچر و… دارد.

منظور از پیاده روی متحرک چیست؟

رمپ برقی و یا همان پیاده روی متحرک یکی از نوین ترین تجهیزات برقی است که برای رفت و آمد افراد در مسافت های کوتاه و سطوح هم تراز و یا دو سطحی که اختلاف ارتفاع کمتری دارند طراحی شده است. این وسیله برقی بیشتر در مکان های پرترددی چون، ترمینال های مسافربری، فرودگاه ها، مکان های زیارتی، فروشگاههای بزرگ و … مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم حرکتی معمولا در دو جهت ساخته و نصب می شود و به اصطلاح یک جهت به سمت مقصد و دیگری در جهت خروج از مقصد نصب می گردد و افراد می تواند با ایستادن روی آن و یا حتی راه رفتن خود را در سریعترین و راحتترین حالت ممکن به مقصد خود برسانند.

 

مزایای پیاده رو متحرک

پیاده روی متحرک اکثرا در مکان هایی که دالان های طولانی برای رسیدن به مقصد مورد نظر بایستی طی شود و این امر باعث خسته شدن عابران می شود نصب می شود.

از سایر موارد استفاده پیاده رو متحرک می توان به کاربرد آنها در معابر عمومی، مکان های اتصال دهنده پایانه ها، فرودگاهها، اماکن تجاری بزرگ، مراکز زیارتی، متروها، و نیز فراهم کردن امکان دسترسی آسان به پارکینگ ها و ایستگاههای حمل و نقل زمینی اشاره کرد.

یکی از نمایندگی های معتبر فروش پیاده رو متحرک در تهران شرکت اروتک است که شما می توانید به منظور کسب آگاهی های لازم در رابطه با کیفیت، کارایی و نیز قیمت تجهیزات برقی مختلف چون پله برقی و پیاده روی متحرک با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

مزیت نصب پیاده روی متحرک در فرودگاه

مزیت-نصب-پیاده‌روی-متحرک-در-فرودگاه

ممکن است زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید، مایل باشید کسی چمدان‌های شما را حمل کند و یا کمکتان کند، خصوصا اگر خسته مسافرت بوده و رمق جابه جا کردن بسته‌ها و چمدان‌های خود را نداشته باشید. در این صورت وجود پیاده روی متحرک در فرودگاه به کمک مسافران خواهد آمد و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا وسایل همراه خود را جابه جا کنند. علاوه بر مسافران بخش فریت بار فرودگاه نیز می‌تواند از رمپ برقی برای جابجایی آسان و امن کالا‌ها و بسته‌‌ها استفاده کند.

مزایای نصب پیاده روی متحرک در مراکز تجاری و تفریحی

نصب-پیاده-روی-متحرک-در-مراکز-تجاری-و-تفریحی

وجود رمپ برقی در مراکز خرید می‌تواند باعث جذب و افزایش مشتریان و بازدید کنندگان از این مراکز نیز شود. زیرا کمتر کسی را خواهید یافت که مایل نباشد با راحت‌ترین حالت ممکن بر روی پیاده رو متحرک بایستد و یا راه برود و در زمانی کم به مقصد برسد.

در مواردی، ممکن است این مناطق در موقعیت مرتفع قرار داشته باشند و تنها با عبور از پله‌ها، حاشیه‌ها یا مجموعه‌ای از پله‌ها بتوان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. این در حالی است که پس از نصب  گذرگاه متحرک یا همان رمپ برقی، افراد نیازمند به ویلچر و یا سایر وسایل کمک حرکتی، می‌توانند به راحتی به این مکان‌ها دسترسی داشته باشند.

. رمپ برقی فضاهای مرتبط را به هم متصل می‌کند و به جمعیت اجازه می‌دهد تا به سرعت در فضاهای لزوماً بزرگ مانند فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار به ‌طور مؤثرتر سفر کنند.

رمپ‌های برقی طوری طراحی شده‌اند که به افراد این امکان را می‌دهد تا به راحتی به مناطق خاصی مانند درها، حاشیه‌ها و پله‌ها دسترسی داشته باشند. برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند و از اسکوتر برقی و ویلچر استفاده می‌کنند، رمپ‌های دسترسی تغییر گسترده‌ای را در نحوه حضور آن‌ها در جامعه رقم خواهد زد.

با توجه به مزایای مختلف داشتن رمپ‌های برقی، امروزه در کشورهای پیشرفته بسیاری از افراد آن را علاوه بر مراکز تجاری و ادارات و… در منازل خود نیز نصب می‌کنند.

مصرف انرژی این فناوری نیز تا حد زیادی به کل زمان حرکت و بار مسافر بستگی دارد. اقدامات صرفه جویی در مصرف انرژی مانند روشنایی LED و موتورهای با راندمان بالا می‌تواند تأثیر قابل توجهی در صرفه جویی در انرژی داشته باشد. علاوه بر این، استفاده از یک موتور کوچکتر برای مطابقت با بارها، می‌تواند به صرفه جویی در انرژی کمک کند.

در هر حال استفاده و نصب رمپ‌های برقی در سطح شهر و مراکز تجاری، خدماتی، فرودگاه‌ها و… می‌تواند مزایای زیادی را برای تمامی افراد با سنین متفاوت و فعالیت‌های گوناگون و همینطور از نظر سلامت جسمانی و حرکتی، داشته باشد.

مفهوم پالت در پیاده روهای متحرک

پالت در واقع به صفحات آجدار موجود روی پیاده روی متحرک گفته می شود که به جای استپ یا پله در پله برقی ها استفاده می شود. این پالت ها ممکن است از جنس فولاد و یا آلومنیوم باشند.

البته امروزه به دلیل خاصیت ضد زنگ خوردن، کم وزن بودن و نیز ضدخوردگی بودن آلومینیوم این متریال بیشتر از سایر مواد در ساخت پالت ها به کار می رود و از نقش بسیار مهمی در مکانیزم حرکت و جابجایی مسافران برخوردار است.

یکی از نکات مهمی که در ساخت راهرو متحرک بایستی مورد توجه قرار گیرد تعیین زاویه شیب این پیاده روی متحرک است که نباید به بیش از 12 درجه نسبت به سطح افق برسد.

معمولا رمپ ها با شیب های صفر، 10 و حداکثر 12 طراحی می شوند که بسته به شیب و البته سرعت حرکت آنها، عرض این سازه ها نیز از 60، 80 و 100 سانتی متر متغیر است. البته گفتنی است که گاها تحت برخی شرایط خاص می توان هم سرعت و هم  عرض این سیستم را تا حدودی بالاتر برد.

رمپ متحرک نیز همانند هر وسیله  متحرک دیگری دارای یک سرعت حرکت استانداردی است که بایستی بر همان اساس مورد استفاده قرار گیرد. این سرعت استاندارد برای پیاده رو متحرک حدود 0.75 متر بر ثانیه است.

ولی اینطور نیست که این سرعت نمی تواند از این حد تجاوز کند، چرا که در برخی شرایط سرعت حرکت این سازه ممکن است تا حد 0.9 متر بر ثانیه نیز برسد، منتهی در این شرایط عرض پیاده روی دستگاه نیز به نسبت سرعت حرکت آن افزایش می یابد. برای سرعت 0.9 متر بر ثانیه عرض استاندارد حدودا 1.10 سانتی متر است.

یکی از نکات قابل مطرح در رابطه با سرعت حرکت پیاده روی متحرک اینست که در صورت بیشتر بودن زاویه رمپ با سطح به میزان بیشتر از شش درجه، دستگاه بایستی حداقل مسافتی حدود  0.4 متر را با زاویه ای کمتر از 6 درجه طی نماید و در صورتی که سرعت حرکت رمپ برقی خریداری شده ما 0.9 متر بر ثانیه باشد این فاصله به 1.6 متر افزایش پیدا می کند.

نکته حایز اهمیت دیگر این است که سرعت حرکت رمپ برقی همیشه ثابت نیست و دارای سرعت های متغییری است بدین صورت که در زمان ورود مسافر روی آن سرعت افزایش و هنگام ترک وسیله سرعت آن کاهش می یابد.

میزان ظرفیت انتقال مسافران با استفاده از رمپ از فرمول ct=3600*v*k/0.4 محاسبه می گردد.  ظرفیت انتقال مسافر برای پله های با عرض های متفاوت با یکدیگر فرق می کند.

به عنوان مثال برای راهروی متحرک شیبدار و یا مسطح با عرض 600 میلی متر حداکثر 4500 نفر و برای عرض های 900 و 1000 میلی متر به طور تقریبی 6000 و 9000 نفر در ساعت است.

نکات مهمی که در ساخت پالت های پیاده روی متحرک بایستی مورد توجه قرار گیرد:

  • معمولا روی پالت ها شیارهایی وجود دارند که بایستی حتما در جهت حرکت پیاده روی متحرک باشند.
  • به طور استاندارد پهنای این شیارها در حد فاصل 4.5 تا 7 میلیمتر قرار می گیرد.
  • در استانداردترین حالت ممکن عمق شیارهای روی رمپ های برقی نباید کمتر از 5 میلیمتر باشد.
  • اطمینان داشتن از پیوسته بودن و فاقد شکستگی بودن محل های اتصال پالت ها ضروری است.
  • قبل از آغاز به استفاده از رمپ برقی، پالت های آن بایستی با نیروی حداقل 300 و حداکثر 7500 نیوتون مورد آزمایش قرار گیرند.
  • پهنای لبه دندان های پالت بایستی در محدوده 4.5 تا 8 میلی متر قرار گیرند.

نصب رمپ برقی

با نصب پیاده روی متحرک امکان دسترسی همه افراد به بخش های مختلف در مراکز عمومی چون پاساژها و مراکز خرید و هایپر مارکت ها وجود دارد.

شما با استفاده از رمپ متحرک مرکز خرید و یا رمپ متحرک پاساژ به راحتی و با خیال راحت و بدون نگرانی از امکان جابجایی کالسکه کودک و یا وسایل خریداری شده خود در قسمت های مختف پاساژ بگردید.

این محصولات با حداکثر ایمنی و با حرکتی نرم و روان، امکان جابجایی گسترده افراد را فراهم آورده اند، از طرفی دیگر گفته می شود که در صورت خرید از مراکز و نمایندگی های معتبر با برخورداری از برخی خدمات پس از فروش چون سرویس کردن دوره ای این تجهیزات می توان گفت امکان تعمیر و نگهداری آنها نیز به راحتی فراهم می گردد.

شما با اعتماد به شرکت اروتک و ثبت سفارش خرید پیاده روی متحرک این شرکت می توانید از مزایای خدمات پس از فروش آنها که شامل انجام سرویس های دوره ای مناسب جهت اطمینان از کارکرد با کیفیت دستگاه، تضمین تهیه قطعات یدکی پله برقی و نیز تعمیر و نگهداری از آنها در طول دوره ضمانت به صورت رایگان، تامین قطعات با کیفیت زیر قیمت بازار حتی پس از اتمام مدت ضمانت و همچنین ارائه خدمات در کمترین و سریعترین زمان ممکن بهره مند شوید. همچنین میتوانید از قیمت پله برقی و نحوه قیمت گذاری آن مطلع شوید.

الزامات طراحی پیاده روی متحرک:

  • به هنگام اجرای پیاده روی متحرک در مکان های مشخص بایستی به فضای غیر محصور مناسبی که در ابتدا و انتهای رمپ برقی قرار می گیرد توجه شود تا به هنگام پیاده و سوار شدن مسافران مخصوصا در ساعات پر ازدحام روز، اختلالی ایجاد نگردد و مسافران به راحتی به مسیرهای حرکتی خود ادامه دهند.
  • نصب پیاده روی متحرک در مکانهایی که  بیشترین تردد مسافران از آنجاست انجام می گیرد تعبیه گردد.
  • سرعت حرکت رمپ برقی در ورودی و خروجی آن حداکثر 0.75 متر بر ثانیه می باشد.
  • زاویه شیب پیاده روی متحرک حداکثر ۱۲ درجه نسبت به سطح افق است.

 

قیمت پیاده رو متحرک

هزینه ساخت پیاده رو متحرک با توجه به طول ، نوع موتور و … متفاوت میباشد، برای کسب اطلاعات دقیق از قیمت انواع رمپ های متحرک با کارشناسان فروش اورتک تماس حاصل فرمایید تا ضمن مشاوره کامل شما برای خرید پیاده رو متحرک ، از آخرین قیمت ها نیز مطلع گردید.

همچنین در مورد پله برقی پاساژ نیز بخوانید.

 

سوالات متداول در رابطه با پیاده روی متحرک

نمایندگی فروش پیاده روی متحرک که سیستم را برای شما خریداری یا تهیه نموده است، مسئول نصب، کارکرد صحیح، ایمن و مداوم پیاده روی متحرک است، و بنا به شرایطی چون انجام خدمات پس از فروش که در قرارداد تنظیم شده است مسئولیت سرویس کردن دوره ای این سازه را بر عهده دارند. شرکت اروتک یکی از نمایندگی های فروش پیاده روی متحرک در تهران است که می توانید با خیالی آسوده خرید و نصب پیاده روهای مد نظر خود را به آنها بسپارید.

بله، حسگرهایی در این سیستم ها تعبیه شده است که در مواقع شکستن هر کدام از پالت ها یا گیر کردن مانع بین آنها و یا پاره شدن زنجیر اتصال پله ها، حرکت پیاده رو یا پله های برقی را متوقف می کند.

بله، وجود نرده های دو طرف این سازه ها برای حفظ ایمنی بیشتر الزامیست، و جنس دیواره های آنها معمولا از فلز است. در صورت انتخاب شیشه برای نرده ها بهتر است از جنس شیشه های ایمن با مقاومت مکانیکی کافی باشد، توصیه می شود این نرده ها حداقل 6 میلی متر ضخامت داشته باشند. برای حفظ تعادل و برقراری ایمنی بالاتر این نرده ها بهتر است تا حتی پس از رسیدن به انتهای مسیر چه در پله های برقی و په در پیاده روی متحرک حدود 300 میلی متر ادامه داشته باشند.

Load More

5/5 - (3 امتیاز)

55 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.