پیشینه ساخت پیاده روی متحرک به حدود پنج دهه قبل برمی گردد و یکی از قدیمی ترین و بلندترین آنها با طول حدود 207 متر در شهر سیدنی پایتخت استرالیا واقع شده است، و یکی از انگیزه های نصب پیاده روی متحرک در برخی مسیرهای شهری در برخی کشورها تشویق مردم به پویایی و تحرک بوده است. چرا که افراد می توانستند بوسیله رمپ های برقی بخشی از مسیر را با این وسیله الکتریکی سپری کرده و ناچار ما بقی مسیر را پیاده طی می نمایند.

 

منظور از پیاده روی متحرک چیست؟

رمپ برقی و یا همان پیاده روی متحرک یکی از نوین ترین تجهیزات برقی است که برای رفت و آمد افراد در مسافت های کوتاه و سطوح هم تراز و یا دو سطحی که اختلاف ارتفاع کمتری دارند طراحی شده است. این وسیله برقی بیشتر در مکان های پرترددی چون، ترمینال های مسافربری، فرودگاه ها، مکان های زیارتی، فروشگاههای بزرگ و … مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم حرکتی معمولا در دو جهت ساخته و نصب می شود و به اصطلاح یک جهت به سمت مقصد و دیگری در جهت خروج از مقصد نصب می گردد و افراد می تواند با ایستادن روی آن و یا حتی راه رفتن خود را در سریعترین و راحتترین حالت ممکن به مقصد خود برسانند.

 

موارد استفاده از پیاده رو متحرک

پیاده روی متحرک اکثرا در مکان هایی که دالان های طولانی برای رسیدن به مقصد مورد نظر بایستی طی شود و این امر باعث خسته شدن عابران می شود نصب می شود.

از سایر موارد استفاده پیاده رو متحرک می توان به کاربرد آنها در معابر عمومی، مکان های اتصال دهنده پایانه ها، فرودگاهها، اماکن تجاری بزرگ، مراکز زیارتی، متروها، و نیز فراهم کردن امکان دسترسی آسان به پارکینگ ها و ایستگاههای حمل و نقل زمینی اشاره کرد.

یکی از نمایندگی های معتبر فروش پیاده رو متحرک در تهران شرکت اروتک است که شما می توانید به منظور کسب آگاهی های لازم در رابطه با کیفیت، کارایی و نیز قیمت تجهیزات برقی مختلف چون پله برقی و پیاده روی متحرک با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

مفهوم پالت در پیاده روهای متحرک

پالت در واقع به صفحات آجدار موجود روی پیاده روی متحرک گفته می شود که به جای استپ یا پله در پله برقی ها استفاده می شود. این پالت ها ممکن است از جنس فولاد و یا آلومنیوم باشند.

البته امروزه به دلیل خاصیت ضد زنگ خوردن، کم وزن بودن و نیز ضدخوردگی بودن آلومینیوم این متریال بیشتر از سایر مواد در ساخت پالت ها به کار می رود و از نقش بسیار مهمی در مکانیزم حرکت و جابجایی مسافران برخوردار است.

یکی از نکات مهمی که در ساخت راهرو متحرک بایستی مورد توجه قرار گیرد تعیین زاویه شیب این پیاده روی متحرک است که نباید به بیش از 12 درجه نسبت به سطح افق برسد.

معمولا رمپ ها با شیب های صفر، 10 و حداکثر 12 طراحی می شوند که بسته به شیب و البته سرعت حرکت آنها، عرض این سازه ها نیز از 60، 80 و 100 سانتی متر متغیر است. البته گفتنی است که گاها تحت برخی شرایط خاص می توان هم سرعت و هم  عرض این سیستم را تا حدودی بالاتر برد.

رمپ متحرک نیز همانند هر وسیله  متحرک دیگری دارای یک سرعت حرکت استانداردی است که بایستی بر همان اساس مورد استفاده قرار گیرد. این سرعت استاندارد برای پیاده رو متحرک حدود 0.75 متر بر ثانیه است.

ولی اینطور نیست که این سرعت نمی تواند از این حد تجاوز کند، چرا که در برخی شرایط سرعت حرکت این سازه ممکن است تا حد 0.9 متر بر ثانیه نیز برسد، منتهی در این شرایط عرض پیاده روی دستگاه نیز به نسبت سرعت حرکت آن افزایش می یابد. برای سرعت 0.9 متر بر ثانیه عرض استاندارد حدودا 1.10 سانتی متر است.

یکی از نکات قابل مطرح در رابطه با سرعت حرکت پیاده روی متحرک اینست که در صورت بیشتر بودن زاویه رمپ با سطح به میزان بیشتر از شش درجه، دستگاه بایستی حداقل مسافتی حدود  0.4 متر را با زاویه ای کمتر از 6 درجه طی نماید و در صورتی که سرعت حرکت رمپ برقی خریداری شده ما 0.9 متر بر ثانیه باشد این فاصله به 1.6 متر افزایش پیدا می کند.

نکته حایز اهمیت دیگر این است که سرعت حرکت رمپ برقی همیشه ثابت نیست و دارای سرعت های متغییری است بدین صورت که در زمان ورود مسافر روی آن سرعت افزایش و هنگام ترک وسیله سرعت آن کاهش می یابد.

میزان ظرفیت انتقال مسافران با استفاده از رمپ از فرمول ct=3600*v*k/0.4 محاسبه می گردد.  ظرفیت انتقال مسافر برای پله های با عرض های متفاوت با یکدیگر فرق می کند.

به عنوان مثال برای راهروی متحرک شیبدار و یا مسطح با عرض 600 میلی متر حداکثر 4500 نفر و برای عرض های 900 و 1000 میلی متر به طور تقریبی 6000 و 9000 نفر در ساعت است.

 

نکات مهمی که در ساخت پالت های پیاده روی متحرک بایستی مورد توجه قرار گیرد:

  • معمولا روی پالت ها شیارهایی وجود دارند که بایستی حتما در جهت حرکت پیاده روی متحرک باشند.
  • به طور استاندارد پهنای این شیارها در حد فاصل 4.5 تا 7 میلیمتر قرار می گیرد.
  • در استانداردترین حالت ممکن عمق شیارهای روی رمپ های برقی نباید کمتر از 5 میلیمتر باشد.
  • اطمینان داشتن از پیوسته بودن و فاقد شکستگی بودن محل های اتصال پالت ها ضروری است.
  • قبل از آغاز به استفاده از رمپ برقی، پالت های آن بایستی با نیروی حداقل 300 و حداکثر 7500 نیوتون مورد آزمایش قرار گیرند.
  • پهنای لبه دندان های پالت بایستی در محدوده 4.5 تا 8 میلی متر قرار گیرند.

 

نصب رمپ برقی

با نصب پیاده روی متحرک امکان دسترسی همه افراد به بخش های مختلف در مراکز عمومی چون پاساژها و مراکز خرید و هایپر مارکت ها وجود دارد.

شما با استفاده از رمپ متحرک مرکز خرید و یا رمپ متحرک پاساژ به راحتی و با خیال راحت و بدون نگرانی از امکان جابجایی کالسکه کودک و یا وسایل خریداری شده خود در قسمت های مختف پاساژ بگردید.

این محصولات با حداکثر ایمنی و با حرکتی نرم و روان، امکان جابجایی گسترده افراد را فراهم آورده اند، از طرفی دیگر گفته می شود که در صورت خرید از مراکز و نمایندگی های معتبر با برخورداری از برخی خدمات پس از فروش چون سرویس کردن دوره ای این تجهیزات می توان گفت امکان تعمیر و نگهداری آنها نیز به راحتی فراهم می گردد.

شما با اعتماد به شرکت اروتک و ثبت سفارش خرید پیاده روی متحرک این شرکت می توانید از مزایای خدمات پس از فروش آنها که شامل انجام سرویس های دوره ای مناسب جهت اطمینان از کارکرد با کیفیت دستگاه، تضمین تهیه قطعات یدکی پله برقی و نیز تعمیر و نگهداری از آنها در طول دوره ضمانت به صورت رایگان، تامین قطعات با کیفیت زیر قیمت بازار حتی پس از اتمام مدت ضمانت و همچنین ارائه خدمات در کمترین و سریعترین زمان ممکن بهره مند شوید.

 

الزامات طراحی پیاده روی متحرک:

  • به هنگام اجرای پیاده روی متحرک در مکان های مشخص بایستی به فضای غیر محصور مناسبی که در ابتدا و انتهای رمپ برقی قرار می گیرد توجه شود تا به هنگام پیاده و سوار شدن مسافران مخصوصا در ساعات پر ازدحام روز، اختلالی ایجاد نگردد و مسافران به راحتی به مسیرهای حرکتی خود ادامه دهند.

 

  • نصب پیاده روی متحرک در مکانهایی که  بیشترین تردد مسافران از آنجاست انجام می گیرد تعبیه گردد.

 

  • سرعت حرکت رمپ برقی در ورودی و خروجی آن حداکثر 0.75 متر بر ثانیه می باشد.

 

  • زاویه شیب پیاده روی متحرک حداکثر ۱۲ درجه نسبت به سطح افق است.

 

قیمت پیاده رو متحرک

هزینه ساخت پیاده رو متحرک با توجه به طول ، نوع موتور و … متفاوت میباشد، برای کسب اطلاعات دقیق از قیمت انواع رمپ های متحرک با کارشناسان فروش اورتک تماس حاصل فرمایید تا ضمن مشاوره کامل شما برای خرید پیاده رو متحرک ، از آخرین قیمت ها نیز مطلع گردید.

 

سوالات متداول در رابطه با پیاده روی متحرک

نمایندگی فروش پیاده روی متحرک که سیستم را برای شما خریداری یا تهیه نموده است، مسئول نصب، کارکرد صحیح، ایمن و مداوم پیاده روی متحرک است، و بنا به شرایطی چون انجام خدمات پس از فروش که در قرارداد تنظیم شده است مسئولیت سرویس کردن دوره ای این سازه را بر عهده دارند. شرکت اروتک یکی از نمایندگی های فروش پیاده روی متحرک در تهران است که می توانید با خیالی آسوده خرید و نصب پیاده روهای مد نظر خود را به آنها بسپارید.

بله، حسگرهایی در این سیستم ها تعبیه شده است که در مواقع شکستن هر کدام از پالت ها یا گیر کردن مانع بین آنها و یا پاره شدن زنجیر اتصال پله ها، حرکت پیاده رو یا پله های برقی را متوقف می کند.

بله، وجود نرده های دو طرف این سازه ها برای حفظ ایمنی بیشتر الزامیست، و جنس دیواره های آنها معمولا از فلز است. در صورت انتخاب شیشه برای نرده ها بهتر است از جنس شیشه های ایمن با مقاومت مکانیکی کافی باشد، توصیه می شود این نرده ها حداقل 6 میلی متر ضخامت داشته باشند. برای حفظ تعادل و برقراری ایمنی بالاتر این نرده ها بهتر است تا حتی پس از رسیدن به انتهای مسیر چه در پله های برقی و په در پیاده روی متحرک حدود 300 میلی متر ادامه داشته باشند.

Load More

5/5 - (3 امتیاز)

24 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.